Raport: co druga osoba z POChP ma mniej niż 65 lat

Przewlekła obturacyjna choroba płuc nie jest dolegliwością ludzi starszych. Co druga cierpiąca na to schorzenia osoba ma mniej niż 65 lat - wynika z najnowszego raportu "COPD Uncovered".

Dokument opublikowało pismo "BMC Publilc Healt", omawiano go także podczas konferencji Europejskiego Towarzystwa Chorób Płuc, która pod koniec września odbyła się w Amsterdamie. Badaniami objęto ponad 2,4 tys. osób w wieku 45-67 lat zamieszkałych w Brazylii, Chinach, Niemczech, Turcji, Wielkiej Brytanii i USA.

Wcześniejszy raport, opublikowany w 2009 roku, ujawnił, że na POChP choruje na całym świecie 210 mln ludzi, ale tylko u co drugiego chorego schorzenia zostało wykryte. Jako przykład podano USA, gdzie jest 12 mln chorych, ale u połowy z nich choroba nie została jeszcze zdiagnozowana.

- Wyniki najnowszego raportu są niepokojące, gdyż w krajach uprzemysłowionych, osoby w wieku 40-65 lat stanowią jedną czwartą populacji świata i przypada na nie aż dwie trzecie wszystkich dochodów - twierdzi Monica Fletcher, szefowa European Lung Foudation.

POChP jest jedną z głównych przyczyn niezdolności do pracy. Z tegorocznego raportu wynika, że aż 40 proc. chorych na to schorzenie jest zmuszonych przejść na rentę z powodu nasilenia się choroby. Średnia wieku tych osób nie przekraczała 54 lat. Chorzy ponoszą też straty z powodu utraty dochodów na skutek wcześniejszego przejścia na rentę. Wyliczono, że w badanych krajach każdy pacjent w ciągu całego życia średnio traci w związku z tym aż 316 tys. dol.

- Chory, który cierpi na POChP, czuje się starszy i bardziej schorowany - powiedział  John W. Walsh, prezes CODP Foundation, który od 1989 roku choruje na uwarunkowaną genetycznie przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Z raportu wynika, że aż 60 proc. chorych obawia się o swą przyszłość, a 22 proc. w codziennym życiu jest zdanych na pomoc najbliższych lub przyjaciół.

W Polsce na podstawie badań spirometrycznych szacuje się, że jedna piąta osób powyżej 40. roku życia wykazuje objawy POChP, a choruje na nią ponad 2 mln osób. Dane te przedstawiono podczas spotkania Global Alliance Against Chronic Respiratory Diseases - inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, które pod koniec września odbyło się w Warszawie.

Raport "COPD Uncovered" prognozuje, że w 2020 roku POChP będzie trzecią przyczyną zgonów po chorobach układu krążenia i nowotworowych. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH