Raport: aż 80 proc. polskich dzieci ma próchnicę

Ponad 80 proc. polskich uczniów w wieku 6-12 lat ma próchnicę zębów. W grupie dzieci między 5. a 9. rokiem życia odsetek ten jest jeszcze wyższy i wynosi 84 proc. - wynika z najnowszego raportu Ipsos.

Został on przygotowany na podstawie analizy rezultatów bezpłatnych przeglądów stomatologicznych prowadzonych w ramach programu "Chroń Dziecięce Uśmiechy". Od września do listopada 2013 r. przebadano 5805 dzieci w pięciu województwach: opolskim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, podkarpackim oraz lubelskim.

Prof. Barbara Adamowicz-Klepalska, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej podkreśla, że wyniki te są bardzo zbliżone do monitoringu prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie z nim 80 proc. dzieci w wieku szkolnym ma próchnicę i średnio 3-4 zęby z próchnicą, a 40 proc. dzieci wypełnienia w zębach stałych.

Z raportu Ipsos wynika, że próchnicę zębów częściej stwierdza się u chłopców (82 proc.) niż u dziewczynek (78 proc.), a problem ten jest poważniejszy na wsiach (88 proc.) niż w miastach (79 proc.). Ponadto raport wykazał, że blisko jedna piąta (18 proc.) dzieci w wieku szkolnym oraz jedna trzecia dzieci w wieku 5-9 lat w ogóle nie odwiedza lekarza dentysty.

- Nie powinno dochodzić do sytuacji, w której dziecko biorące udział w akcji po raz pierwszy w swoim życiu ma styczność z lekarzem dentystą. A niestety mieliśmy takie przypadki podczas realizacji programu ''Chroń Dziecięce Uśmiechy'' - komentuje prof. Bartłomiej W. Loster, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, które jest partnerem programu.

Ekspert zwraca uwagę, że co czwarty przebadany w ramach tej akcji uczeń szkoły podstawowej, a w przypadku chłopców nawet co trzeci, szczotkuje zęby tylko raz dziennie.

- Dlatego musimy zmieniać sytuację polskich dzieci i edukować je już od najmłodszych lat, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej - dodaje prof. Loster.

W ramach programu "Chrońmy Dziecięce Uśmiechy" Polski Czerwony Krzyż realizuje lekcje na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Od września 2013 do lutego 2014 r., nauczyciele i wolontariusze PCK przeprowadzili około 47 tys. takich lekcji w szkołach podstawowych. We wrześniu 2014 r. program zawita do kolejnych pięciu województw Polski.

Zdaniem prof. Adamowicz-Klepalskiej, która pełni honorowy patronat nad programem, istnieje potrzeba wprowadzenia w polskim systemie szkolno-wychowawczym edukacyjnego programu ogólnozdrowotnego, w tym stomatologicznego.

- Do rozważenia jest model tzw. dentobusów - mobilnych gabinetów dentystycznych, funkcjonujących w wielu krajach na świecie oraz w krajach Unii Europejskiej, których wprowadzanie w Polsce zaproponowałam już w 2008 roku. Dziś w 2014 roku większość tych propozycji jest nadal aktualna, między innymi w profilaktyce i leczeniu choroby próchnicowej zębów mlecznych oraz stałych u polskich dzieci i młodzieży - zaznacza specjalistka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH