Raport WHO, czyli tak się w świecie pali...

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała "Raport o stanie Globalnej Epidemii Tytoniowej za rok 2009".

Multimedia

Polska w raporcie WHO...

0,19 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Według szacunków, na całym świecie przyczynia się ono do śmierci ponad 5 milionów osób rocznie, przy czym większość z tych zgonów następuje w krajach o niskich lub średnich przychodach. W przypadku utrzymania się bieżących trendów spożycie tytoniu przyczyni się do śmierci ponad 8 milionów osób na całym świecie do roku 2030, z czego 80 proc. przedwczesnych zgonów nastąpi w krajach o niskich i średnich przychodach.

W tegorocznym Raporcie o stanie Globalnej Epidemii Tytoniowej za rok 2009 informacje dotyczące wdrażania poszczególnych działań zostały zaktualizowane o dane dotyczące roku 2008. Dane za ubiegły rok zostały ponownie przeanalizowane, aby możliwe było ich ujednolicenie względem nowych kategorii, co pozwoli na dokonywanie porównań między rokiem 2007 a 2008.
 
Raport w kompleksowy sposób przedstawia dowody naukowe dotyczące skuteczności ochrony człowieka przed szkodliwością palenia biernego w wyniku wprowadzania i stosowania nowych przepisów.  

Kładziony w ramach raportu nacisk na ustawodawstwo związane z wyznaczeniem stref wolnych od dymu papierosowego wskazuje, że w tej dziedzinie konieczne jest wykonanie jeszcze większego postępu.
 
Alarmujący jest również fakt, że w roku 2008 spowolniony został postęp w zakresie wprowadzania zakazów reklamy i marketingu wyrobów tytoniowych. Nowe przepisy zabraniające reklamowania wyrobów tytoniowych wprowadzono jedynie w Panamie, co oznacza, że ponad 91 proc. populacji świata pozostaje poza parasolem ochronnym zapewnianym przez kompleksowe ustawodawstwo w tym zakresie. Prawie 94 proc. populacji świata mieszka w krajach, w których akcyza na wyroby tytoniowe stanowi mniej niż 75 proc. ceny paczki papierosów. Rosnące opodatkowanie w bieżącym, trudnym okresie ekonomicznym stało się powszechnym sprzymierzeńcem – rządy mogą uzyskiwać większe przychody, redukując przy tym znacząco powszechność palenia. Nawet przy obecnych stawkach podatkowych kontrola rynku wyrobów tytoniowych zdaje się być znacząco niedofinansowana. Na całym świecie uzyskuje się ponad 170 razy większe kwoty z przychodów z akcyzy na wyroby tytoniowe niż wydaje się na kontrolę rynku wyrobów tytoniowych.

Powyżej przedstawiliśmy wyjątki z raportu WHO. Jego pełny tekst można znaleźć pod adresem www.who.int/tobacco/mpower, natomiast konkretne dane dotyczące Polski zostały umieszczone w załączniku (w języku angielskim).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH