Raport: Polacy coraz mniej wiedzą o HIV/AIDS

Pogarsza się wiedza Polaków o zagrożeniu wirusem HIV i chorobą AIDS. Stajemy się też mniej tolerancyjni wobec osób żyjących z tym problemem - stwierdził w rozmowie z PAP prof. Zbigniew Izdebski.

Specjalista powołuje się na wyniki najnowszego raportu "Seksualność Polaków 2011", w którym pytano również o postawy naszych rodaków ws. zagadnień dotyczących HIV/AIDS.

Aż 80 proc. badanych twierdzi, że można zakazić się wirusem HIV dotykając osoby chorej na AIDS. Prawie tyle samo osób (75 proc.) uważa, że możliwe jest to podczas wspólnego spożywania posiłków z osobami chorymi na AIDS. 51 proc. ankietowanych jest przekonanych, że do zakażenia może dojść na skutek używania publicznych toalet. Aż 80 proc. Polaków sądzi, że można uniknąć zakażenia wirusem HIV lepiej się odżywiając, a 59 proc. -  że unikanie ukąszenia przez komary i inne owady chroni przez wirusem HIV. 

Specjaliści przypominają tymczasem, że najlepszą ochroną przed zakażeniem jest używanie prezerwatyw podczas stosunków seksualnych oraz współżycie z jednym, wiernym partnerem (przekonanie to podziela odpowiednio 89 proc. i 83 proc. Polaków).

Według prof. Izdebskiego, niepokojące - oprócz niewiedzy na temat choroby - są niekorzystne zmiany w postawach Polaków wobec osób żyjących z HIV/AIDS. Z 80,2 proc. do 73 proc. zmniejszył się odsetek tych, którzy deklarują, ze podjęliby się opieki na członkiem rodziny, gdyby zachorował on na AIDS. 

Z 52,5 do 37 proc. zmniejszyła się aprobata dla zachowania w tajemnicy statusu serologicznego osoby żyjących z HIV/AIDS. Z 84 do 72 proc. spadł również odsetek tych, którzy uważali, że osoby zakażone wirusem HIV lub chore na AIDS, które pracują z innymi ludźmi, powinny mieć możliwość kontynuowania swojej pracy. 

Niewielu Polaków bada się na obecność wirusa HIV. Jedynie 9 proc. spośród nas przynajmniej raz w życiu wykonało taki test.

- Pocieszające jest jedynie, że w ostatnich latach zwiększyła się liczba kobiet, które poddały się tym badaniom: z 5 proc. w 2005 r. do 9 proc. w 2011 r. Jeśli chodzi o mężczyzn, odsetek tych, którzy w tym okresie wykonali test wzrósł nieznacznie - z 8 do 9 proc. - podkreśla prof. Izdebski. 

Sondaż na reprezentatywnej grupie naszych rodaków przeprowadził TNS OBOB w dniach od 24 sierpnia do 22 września 2011. W wywiadach w domu oraz w samodzielnie wypełnianych ankietach przepytano dwie grupy Polaków wieku od 15 do 49 lat oraz od 15 do 59 lat. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH