Raport: NTM kosztuje Polaków rocznie 2 mld zł

Z raportu analizującego wpływ nietrzymania moczu (NTM) na społeczno-ekonomiczne koszty w Polsce wynika, że rocznie kosztuje ono Polaków 2 mld zł, z czego jedynie 10 proc. stanowią wydatki NFZ.

Raport ''Wpływ NTM na społeczno-ekonomiczne koszty w Polsce'' przygotowany na zlecenie World Federation of Incontinent Patients (WFIP - Światowa Federacja Pacjentów  z Inkontynencją)  jest pierwszą tak kompleksową analizą kosztów nietrzymania moczu w Polsce.

- Badania wskazują, że należy dążyć do zmiany struktury kosztów NTM poprzez położenie nacisku na opiekę poza szpitalną i samoopiekę, ograniczając tym samym drogie leczenie skutków powikłań NTM w stacjonarnych zakładach opieki zdrowotnej i ośrodkach leczniczych - przekonuje Elżbieta Szwałkiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

Problem nietrzymania moczu może dotyczyć nawet 3-4 mln osób w Polsce, około 10 proc. populacji. Specjaliści sugerują, że odsetek chorych może być znacznie wyższy, niż wskazywany w publikowanych badaniach, z racji intymnego charakteru tego schorzenia i trudności w zebraniu rzetelnych danych.

GUS szacuje, że w 2030 r. liczba Polaków obniży się do około 36,7 mln, w tym osoby powyżej 65. roku życia będą stanowić ponad 22 proc. populacji. Oznacza to, że odsetek ludzi starszych wzrośnie niemal dwukrotnie. Biorąc pod uwagę fakt, że procent chorych na NTM wzrasta wraz z wiekiem, można założyć, że liczba chorych podwoi się.

Z danych prezentowanych podczas III Global Forum on Incontinence w Pradze (2010) wynika, że lekarze POZ z Polski wciąż nie postrzegają problemu nietrzymania moczu jako istotnego w opiece zdrowotnej, mimo że posiadają wystarczającą wiedzę na ten temat.

Według przedstawionego raportu jedynie 10 proc. wśród badanych lekarzy przyznaje, że przeprowadza wywiad ze wszystkimi osobami szczególnie narażonymi na występowanie NTM.

Z raportu wynika też, że w 2011 r. zrefundowano 107 358 opakowań leków stosowanych w leczeniu nietrzymania moczu, na łączną kwotę 3 230 490 złotych. Kwota refundacji leków na NTM stanowi niewielki odsetek (0,04 proc.) łącznych kosztów refundacji leków.

Fundusz łącznie przeznaczył około 23,5 mln zł na refundację zabiegów operacyjnych stosowanych w terapii wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet i mężczyzn.

Ze środków absorpcyjnych przeznaczonych dla osób z NTM korzysta jedynie 10 proc. chorych. Tymczasem wydatki pacjentów z NTM na środki absorpcyjne wyniosły ok. 95,8 mln zł, przy refundacji NFZ  na poziomie 173,8 mln zł, a szacunkowy koszt leczenia odleżyn u osób z NTM wyniósł 1,8 mln zł. Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH