Raport MAC: zgłoszenia na numer 112 będzie można wysyłać sms-em

W 2014 r. operatorzy numeru 112 odebrali ponad 21 mln zgłoszeń, z czego prawie połowa była fałszywa. Na połączenie z operatorem średnio czeka się ok. 11 sekund. W przyszłości zgłoszenia będzie można wysyłać sms-em - wynika z raportu MAC, do którego dotarła PAP.

Numer alarmowy 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie Unii Europejskiej. Służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. W środę (11 lutego) przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112.

Raport MAC zawiera m.in. najnowsze statystyki oraz plany rozwoju systemu powiadamiania ratunkowego. W 2014 r. operatorzy numeru 112 odebrali łącznie 21,3 mln zgłoszeń; z tego ponad 10 mln, czyli 48 proc. wszystkich zgłoszeń, stanowiły zgłoszenia fałszywe. W przypadku kolejnych ponad 7 mln przypadków (35 proc. wszystkich zgłoszeń) dzwoniący anulował połączenie przed przyjęciem zgłoszenia przez operatora numeru 112.

"Funkcjonujących w ramach systemu powiadamiania ratunkowego 17 centrów powiadamiania ratunkowego obsługuje zgłoszenia alarmowe kierowane na numer alarmowy 112 z obszaru całego kraju, podczas gdy w końcu 2012 r. był to obszar zamieszkany zaledwie przez 8 proc. obywateli" - podkreślono.

Wszystkie zgłoszenia alarmowe obsługiwane są obecnie według jednolitych standardów przez wyszkolonych i odpowiednio wyposażonych operatorów numerów alarmowych. Dzięki temu skrócił się średni czas oczekiwania na odebranie połączenia - z 28 sekund sprzed uruchomienia systemu, do 11 sekund obecnie.

Do służb ratunkowych przekazano informację o 3,4 mln zdarzeniach, z czego 1,7 mln do policji, 211 tys. do straży pożarnej, 1,3 mln zł do dysponentów zespołów ratownictwa medycznego.

Zgłoszenia alarmowe obsługiwane w centrach powiadamiania ratunkowego często dotyczą tego samego zdarzenia lub zagrożenia. W 2014 r. spośród wszystkich zgłoszeń 338 tys. zakwalifikowanych zostało jako "podobne"; w takiej sytuacji nie są one po raz kolejny przekazywane do właściwych służb ratowniczych.

Jak podkreślono, system okazał się gotowy do obsługi wzmożonego ruchu alarmowego z rejonów nadmorskich czy górskich w związku z wyjazdami w sezonie wakacyjnym czy w okresie ferii zimowych. Zgłoszenia były w sposób sprawny i niezakłócony obsługiwane także w trakcie licznych imprez masowych czy zgromadzeń publicznych, pochodów, manifestacji.

"System okazał się odporny również na zdarzenia związane z nieprzewidywalną aurą i zapewnił możliwość obsługi zgłoszeń spowodowanych m.in. gwałtownymi burzami, wichurami czy ulewami" - stwierdza raport.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH