Raport KE: szkodliwy styl życia odpowiada za 36 proc. problemów ze zdrowiem Raport KE: szkodliwy styl życia odpowiada za 36 proc. problemów ze zdrowiem. Fot. Archiwum

Ponad jedną trzecią obciążenia zdrowotnego w Polsce można przypisać czynnikom związanym z niekorzystnym stylem życia - wynika z opublikowanego w czwartek (23 listopada) raportu Komisji Europejskiej "Polska. Profil systemu ochrony zdrowia 2017".

Komisja Europejska zaprezentowała 28 tzw. profili systemu ochrony zdrowia (dla każdego kraju członkowskiego UE), dotyczących stanu zdrowia i systemów opieki zdrowotnej w poszczególnych państwach Unii.

Z raportu wynika, że w Polsce nastąpiła w ostatnich latach poprawa stanu zdrowia ludności. Oczekiwana długość życia w chwili urodzenia w 2015 r. sięgnęła 77,5 lat i jest u nas wyższa niż w większości państw sąsiednich, takich jak Słowacja i Litwa, ale nadal jest niższa od średniej w UE, która wynosiła 80,6 lat.

Różnice w długości życia zależą od...

Ekspert zdrowia OECD Luke Slawomirski - Australijczyk z polskimi korzeniami - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, że w Polsce są duże różnice pod względem przeciętnej długości życia między poszczególnymi grupami ludności, szczególnie w zależności od dochodów, wykształcenia i miejsca zamieszkania.

- Polki żyją aż osiem lat dłużej niż Polacy, a osoby z wyższym wykształceniem żyją o 10 lat dłużej w porównaniu do ludzi najmniej wykształconych - podkreślił specjalista.

Za ponad jedną trzecią (36 proc.) obciążenia zdrowotnego w Polsce odpowiadają tzw. czynniki behawioralne, czyli związane ze stylem życia. Pod tym względem Polska wypada gorzej niż wiele krajów UE. Odsetek palaczy papierosów spadł z 28 proc. w 2001 r. do 23 proc. w 2014 r., ale nadal prawie co czwarty Polak jest uzależniony od nikotyny. Jesteśmy zbyt mało aktywni fizycznie, coraz częściej mamy nadwagę i otyłość.

Nieco lepiej wypadamy jedynie pod względem spożycia alkoholu. W 2015 r. 17 proc. badanych Polaków przyznało, że regularnie spożywa alkohol w nadmiernych ilościach (tzw. epizodyczne nadmierne spożycie). W UE przyznało się do tego 20 proc. populacji.

Luke Slawomirski, który zaprezentował dziennikarzom wyniki raportu podkreślił jednak, że spożycie alkoholu w nadmiernych ilościach jest w naszym kraju o wiele bardziej powszechne wśród mężczyzn (29 proc.) niż wśród kobiet (8 proc.).

Na zdrowie z własnej kieszeni

Raport zwraca uwagę, że w Polsce wydatki na opiekę medyczną wzrosły w ostatnich latach, nadal jednak są jednymi z najniższych w UE. W 2015 r. nie przekroczyły one 6,3 proc. PKB, podczas gdy średnia w Unii sięgnęła 9,9 proc. PKB. Z tej kwoty na środki publiczne przypadało w naszym kraju 72 proc. wydatków, a w UE - 79 proc. Pozostałe wydatki były pokrywane z własnej kieszeni.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH