Raport HEAL: spalanie surowców kopalnych skraca życie 6,5 mln ludzi na świecie W Chinach koszty zdrowotne zanieczyszczenia powietrza wynoszą 1 785 mld USD. Fot. Mathias Apitz/Flickr(CC BY-ND 2.0)

Każdego roku spalanie surowców kopalnych skraca życie około 6,5 miliona ludzi na świecie. Jest przyczyną infekcji dróg oddechowych, wylewów, zawałów, przewlekłych obturacyjnych chorób płuc i raka - alarmuje organizacja HEAL. Przemysł nie ponosi kosztów leczenia, degradacji środowiska - za wszystko płacą obywatele - wskazują ekolodzy.

Opublikowany 27 lipca w Brukseli raport ”Ukryte koszty: jak obcięcie dotacji na wydobycie paliw kopalnych poprawi zdrowie obywateli” dowodzi, że w krajach grupy G20 średnie koszty zdrowotne powstałe wskutek wydobywania paliw kopalnych są ponad sześciokrotnie większe od subwencji na paliwa kopalne (odpowiednio 416 mld i 2 600 mld euro).

Rządy wydają ogromne kwoty publicznych pieniędzy, wspomagając wydobycie węgla, gazu i ropy w produkcji energii. Umacniają przemysł, który odpowiada za przedwczesne zgony, dotkliwe choroby i ogromne koszty opieki zdrowotnej na całym świecie.

Przykładowo, w Wielkiej Brytanii wydatki na opiekę zdrowotną, które powstają w wyniku zanieczyszczania powietrza przez sektor energetyczny, wynoszą niemal pięć razy więcej niż dotacje dla tego przemysłu. Natomiast w Chinach koszty zdrowotne zanieczyszczenia powietrza wynoszą bagatela - 1 785 mld USD. To ponad 18 razy więcej niż podatnicy oddają dostawcom węgla, gazu i ropy naftowej. Fundują w ten sposób kryzys sektora publicznej opieki zdrowotnej za sprawą 1,6 mln przedwczesnych zgonów w skali roku.

Jak czytamy, w krajach takich jak Turcja czy Polska dotacje na energetykę kopalną stanowią znaczny procent wydatków publicznych. Mając do dyspozycji takie środki, można przeznaczyć je na wzmocnienie publicznej opieki zdrowotnej. W Polsce mogłoby przełożyć się to np. na budowę 34 nowych zakładów opieki zdrowotnej i zwiększenie liczby lekarzy o 30 tys.

Raport organizacji HEAL zawiera również zalecenia dla polityków i decydentów. Zachęca się ich do wycofania dotacji do roku 2020 w krajach rozwiniętych i do 2025 roku w krajach rozwijających się.

W ten sposób ograniczone zostaną przedwczesne zgony, zły stan zdrowia, a chaos zmian klimatycznych zostanie opanowany - konkludują autorzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH