Raport EZOP: psychika nie jest naszą mocną stroną

EZOP (Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej) to pierwszy w Polsce raport zrealizowany na tak dużej próbie (10 000 respondentów), pokazujący jakie jest rzeczywiste rozpowszechnienie zaburzeń psychicznych w Polsce - informowali eksperci na piątkowej (12 października) konferencji prasowej zorganizowanej w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.

Z badań EZOP zrealizowanych wśród respondentów w wieku 18-64 lat wynika, że co czwarty Polak w wieku produkcyjnym doświadczał w swoim życiu zaburzeń psychicznych. Okazało się też, że blisko 10 proc. mieszkańców Polski cierpiało na zaburzenia nerwicowe, w tym fobie specyficzne, a prawie milion Polaków - na zaburzenia afektywne (depresja, dystymia, mania).

Co ciekawe, Polacy w 70 proc. oceniają swoją kondycję psychiczną jako bardzo dobrą lub doskonałą. Z drugiej strony około 30 proc. osób to potencjalni kandydaci do poszukiwania jakiejś formy pomocy lub wsparcia ze strony specjalistów. 

Z badań wynika także, że aż 12 proc. Polaków ma za sobą zaburzenia związane z alkoholem, a uzależnionych jest ponad 600 tys. Ponad 9,5 mln Polaków w populacji 18-64 lata to osoby palące papierosy. Z kolei liczba Polaków mających doświadczenia z narkotykami wynosi ponad milion.

Raport został przygotowany przez konsorcjum, w którego skład weszły: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH), Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie  (IPiN) oraz Katedra Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (KPUM). Powstał dzięki wsparciu finansowemu Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 15 proc. kosztów projektu pokryło Ministerstwo Zdrowia.

Prof. Bogdan Wojtyniak z NIZP-PZH podkreślał, że mamy do czynienia z bardzo rzetelnie zebranym materiałem; co więcej - jak mówił - żadne z badań robionych dotychczas w Polsce nie było realizowane na taką skalę i tak solidnie, gwarantując doskonałą jakość danych i możliwość pełnego uogólniania wyników badań.

- Było źle, jest źle, ale może być lepiej - komentował wyniki badań EZOP prof. Jacek Wciórka, psychiatra z IPiN. Jego zdaniem do poprawy sytuacji w zakresie zdrowia psychicznego w Polsce potrzebna jest współpraca wielu środowisk.

- Nie zrobią tego ani psychiatrzy, ani organizacje pozarządowe bez mediów, bez mądrych polityków - mówił prof. Wciórka. Dodał, że Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, został wdrożony niespełna dwa lata temu, ale jego realizacja pozostawia wiele do życzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH