Zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy i promowanie zdrowego trybu życia wśród młodzieży - to cele profilaktycznego programu edukacyjno-społecznego, który we wrześniu ma trafić do stołecznych gimnazjów.

Przygotowany przez urząd miasta program pilotażowy obejmie gimnazja w dzielnicy Śródmieście (ok. 640 dziewcząt). Do udziału w nim mają zostać zaproszeni dyrektorzy szkół oraz rodzice dziewcząt z klas III gimnazjów.

Na lekcjach dziewczęta będą mogły zapoznać się z podstawowymi zasadami zapobiegania zakażeniu HPV (wirus brodawczaka, który odgrywa kluczową rolę w powstawaniu raka szyjki macicy). Chodzi przede wszystkim o przestrzeganie zasad higieny intymnej, prawidłowe odżywianie, wstrzymanie się od przedwczesnego rozpoczynania współżycia, regularne wizyty profilaktyczne u ginekologa.

„Jednym z elementów zajęć będzie informacja o możliwości szczepienia przeciw wirusowi HPV. Przewiduje się ponadto przekazanie materiałów edukacyjnych, uzyskanie zgody rodziców na podanie szczepionki oraz przeprowadzenie szczepienia” - czytamy w projekcie uchwały dot. wdrożenia programu.

Koszty zajęć edukacyjnych, materiałów oraz zakupu szczepionki i przeprowadzenia szczepienia mają być w całości pokryte ze środków budżetowych miasta.

Program pilotażowy ma być realizowany do końca tego roku. Jeżeli spotka się z dużym zainteresowaniem, programem w pierwszym półroczu 2009 r. mają zostać objęte wszystkie uczennice klas III gimnazjalnych na terenie Warszawy (około 6,5 tys. osób).

W 2007 r. ponad 20 tys. kobiet i dziewcząt w Polsce zaszczepiło się przeciwko wirusowi HPV, który odpowiada za powstawanie raka szyjki macicy. Szczepionka nie jest refundowana, ale decyzję o jej sfinansowaniu podejmują niektóre samorządy.

W Polsce co roku na raka szyjki macicy zapada około czterech tysięcy kobiet. Dwa tysiące z nich corocznie umiera, bo za późno zdiagnozowano u nich chorobę. Nowotwór najczęściej dotyczy kobiet biednych i niewykształconych, nie wykonujących regularnych badań cytologicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH