Gazeta Wyborcza, emma/Rynek Zdrowia | 10-09-2008 10:27

Rak piersi występuje najczęściej po czterdziestce

Rak piersi u kobiet występuje niezwykle często, a jego najgroźniejszą cechą jest zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia przerzutów na inne organy. Przebieg samej choroby jest różny i odmienny u każdej pacjentki, u niektórych przerzuty mogą pojawić się w miarę szybko od rozpoznania choroby, a u innych nowotwór może rosnąć całe lata w uśpieniu.

Nowotwór piersi rzadko jest spotykany u kobiet przed trzydziestym rokiem życia, ale już po przekroczeniu tej granicy możliwość zachorowania na niego wraz z upływem lat wzrasta lawinowo.

Szereg lat obserwacji pozwolił zauważyć, że rak piersi spotykany jest częściej w krajach rozwiniętych, ale jego przyczyny trudno jednoznacznie i definitywnie określić. Można również się pokusić o hipotezę, że takie wnioski o występowaniu raka piersi w społeczeństwach rozwiniętych wynikają z ubogiej diagnostyki państw biedniejszych, przez co przedstawiane wyniki nie są miarodajne.

Wiadomo, że określone czynniki i okoliczności mogą wpłynąć na wzrost wystąpienia zachorowania. Dwa z nich to: egzogenne czynniki, długoletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Wieloletnie obserwacje naukowców nie potwierdziły, że preparaty hormonalne zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania, ale mogą być jednym z czynników ryzyka. Drugi to bogata w tłuszcze dieta. Są to czynniki  związane z rozwojem cywilizacyjnym.

Ważne jest więc wczesne rozpoznanie choroby. Tymczasem NFZ prowadzi kampanię bezpłatnych badań mammograficznych dla kobiet, które przekroczyły 50 rok życia.

- USG piersi zaleca się wykonywać u kobiet poniżej 35 - 40 roku życia jako element diagnostyki uzupełniającej badanie piersi przez lekarza. Można zastosować także bardzo skuteczna biopsję cienkoigłową. - powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Danuta Koturbasz, lekarz rodzinny.

Badania takie  rozpoczęto przeprowadzać w Beskidzkim Centrum Onkologii. Objętych zostanie nimi 24 tys. kobiet po 40. roku życia. Szpital otrzymał na to 2,7 mln zł z tzw. Norweskiego Mechanizmu Finansowego (to program stworzony przez rząd w Oslo przy współpracy Islandii i Liechtensteinu dla wspierania rozwoju w mniej zamożnych krajach Europy, nie tylko z dawnego bloku wschodniego, ale także Grecji czy Malty). Resztę pieniędzy - 1,3 mln zł - wygospodarowały z własnych budżetów BCO oraz podbeskidzkie samorządy.

Szpital podkreśla, że nie dubluje programu Narodowego Funduszu Zdrowia, w ramach którego na darmowe badania zapraszane są kobiety od 50 do 69 lat.

- Chcemy badać młodsze kobiety. W grupie po 40. roku życia na każde tysiąc kobiet siedem może mieć raka piersi - mówi Piotr Zdunek, dyrektor  Centrum.

- Ważna jest wczesna diagnostyka nowotworu, bo wtedy jest on uleczalny. Także u starszych kobiet, których piersi zawierają dużo tkanki gruczołowej lub włóknistej ultrasonografia powinna być wykonana jako badanie uzupełniające do mammografii. W tych przypadkach sama mammografia może nie być diagnostyczna, tzn. guz nowotworowy może nie być widoczny. Należy pamiętać, że wszelkie badania obrazowe nie mogą być przeprowadzane bez badania piersi przez lekarza - podkreśla Koturbasz.