Radom: tu powstanie największe w kraju Centrum Powiadamiania Ratunkowego

W Radomiu powstanie największe w kraju Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W planach jest rozbudowa istniejącego już CPR, na co przeznaczono ok. 3,5 mln zł. Przedsięwzięcie ma być zrealizowane do końca 2015 r.

Jak poinformował w piątek (21 czerwca) rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek, pieniądze na rozbudowę pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa. Według rzecznika MAC podjęło decyzję w tej sprawie m.in. ze względu na możliwość szybkiej rozbudowy już istniejącej infrastruktury radomskiego CPR.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) w Radomiu, tak jak pozostałe 16 CPR w Polsce, ma za zadanie obsługę zgłoszeń alarmowych; chodzi o odebranie takiego zgłoszenia, zakwalifikowanie go i przekazanie do odpowiedniej służby, która będzie mogła udzielić pomocy w związku ze zgłoszeniem.

CPR w Radomiu będzie obsługiwało zgłoszenia alarmowe z obszaru województwa mazowieckiego. Ma mieć też możliwość obsługi zgłoszeń z terenu całego kraju, a także przejmować zgłoszenia od innych CPR, w razie awarii któregoś z nich.

Radomski CPR został uruchomiony na początku 2013 r. i stopniowo obejmuje swoim działaniem coraz większy obszar województwa mazowieckiego. - W związku z potencjałem, jakim dysponuje CPR w Radomiu, rozważane jest zlokalizowanie tam w przyszłości centrum technicznego Systemu Powiadamiania Ratunkowego (SPR), czyli struktury, która będzie odpowiadała za niezawodne działanie narzędzi informatycznych SPR na terenie kraju - dodał rzecznik.

W Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu do końca 2013 r. zatrudnionych ma być 60 operatorów numerów alarmowych. Według rzecznika, rozbudowa CPR w Radomiu pozwoli na stworzenie docelowo 100 stanowisk operatorskich - część z ich będzie stanowiskami szkoleniowymi i zapasowymi. W miarę przejmowania przez SPR obsługi pozostałych numerów alarmowych (szczególnie 997, 998, 999) liczba zatrudnionych operatorów może wzrosnąć do 400 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH