Radom: trzy tysiące badań mammograficznych w rok

Caritas Diecezji Radomskiej zakończyła realizacje profilaktycznego programu walki z rakiem piersi.

W ciągu ostatnich siedmiu lat przebadano ponad 40 tys. kobiet. W tym roku przebadano ponad trzy tysiące kobiet w powiatach białobrzeskim, grójeckim i radomskim. Sto szesnaście pań skierowano na dalszą diagnostykę onkologiczną. Po badaniach okazało się, że u ośmiu kobiet stwierdzono raka piersi, który został usunięty operacyjnie.

Profilaktyczny program walki z rakiem piersi powstał w inicjatywy biskupa Jana Chrapka. Mammobus jeździł po diecezji radomskiej od 2002 roku. Kupno mammobusa, który kosztował ponad 500 tys. zł sfinansowały głównie Fundacja Sue Ryder i radomska Caritas.

Na raka piersi zapada rocznie od dziewięciu do dziesięciu tysięcy Polek. W Polsce, podobnie jak na całym świecie zachorowalność na raka piersi zwiększa się. Pomimo postępów w diagnozowaniu i leczeniu choroby zwiększa się także liczba zgonów. W USA od kilku lat zaobserwowano jednak pewne zmniejszenie ryzyka zgonu u kobiet rasy białej. W krajach rozwiniętych jedna na dwanaście kobiet może zachorować na raka piersi, a jedna z dwudziestu z tego powodu umrze.

Wzrost zachorowalności dotyczy zwłaszcza nowotworów piersi u kobiet w wieku pomenopauzalnym i związany jest ze zmianą stylu życia kobiet polskich, szczególnie tych elementów stylu życia, które wpływają bezpośrednio na metabolizm hormonalny. Te zmiany widoczne są także w różnicach zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe w mieście i na wsi. Częściowo powodem jest występowanie w mieście większej liczby czynników rakotwórczych związanych z uprzemysłowieniem, a także z przedłużeniem średniej długości życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH