RPP ws. dodatkowych prac wykonywanych przez pacjentów szpitali psychiatrycznych

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii dziecięcej z prośbą o opinię i stanowisko w sprawie angażowania pacjentów szpitali psychiatrycznych w prace porządkowe w oddziałach.

Do Rzecznika Praw Pacjenta wpływają sygnały od Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego (będących pracownikami Biura) dotyczące wykonywania przez osoby hospitalizowane prac porządkowych, których charakter odpowiadałby obowiązkom personelu danego szpitala (np. sprzątanie korytarzy, sal chorych, mysie podłóg). Dodatkowo fakt ten potwierdziły niejednokrotnie kontrole prowadzone w placówkach przez pracowników Biura.

Rzecznik Praw Pacjenta przedstawia opinie Konsultantów w tej sprawie:

Jak zauważa prof. Marek Jarema, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, czym innym są prace porządkowe wykonywane przez pacjentów w ramach procesu leczenia i rehabilitacji (...), a czym innym prace wykonywane w celu wyręczenia personelu, do którego zadań takie prace należą.

- Z pewnością nie powinno mieć miejsca zalecanie pacjentom wykonywania prac porządkowych należących do obowiązków personelu placówki. Nie jest dopuszczalne uzależnienie przywilejów dla pacjenta od wykonywania przez niego, w zastępstwie personelu, prac porządkowych - przekonuje prof. Jerema.

Z kolei według prof. Tomasza Wolańczyka, konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, wszelkie działania porządkowe (poza dbaniem o własna higienę, własne łóżko i szafkę) powinny mieć charakter dobrowolny i być dodatkowo nagradzane.

- Wskazane jest, aby informacja o charakterze tych działań była wpisana w regulaminie oddziału i aby rodzice pacjentów mieli również możliwość wyrażania na nie zgody. Przywileje uzyskane jako nagroda za zachowanie pożądane (w tym pomoc w sprzątaniu) nie mogą dotyczyć praw pacjenta, takich jak przepustka lub tzw. wolne wyjścia, które powinny być zależne jedynie od stanu zdrowia pacjenta - uważa prof. Wolańczyk

Więcej: www.bpp.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH