RPP: opłaty za znieczulenie przy porodzie są bezprawne

Część szpitali wciąż pobiera opłaty za znieczulenie przy porodzie, część w ogóle zrezygnowała z jego wykonywania na życzenie pacjentek. A wszystko po tym, jak resort zdrowia uznał, że pobieranie opłat jest niezgodne z prawem.

Chodzi o zapis ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ( Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 z późn. zm.). Zgodnie z nim poród zakwalifikowany jest do świadczeń gwarantowanych, co oznacza, że świadczenia zdrowotne związane z nim powinny być bezpłatne.

Dyrektorzy szpitali wyjaśniają jednak, że takie opłaty były, a w części szpitali nadal są pobierane, bo NFZ do wyceny procedury, jaką jest poród, nie wlicza kosztów znieczulenia.

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta otrzymało blisko 200 zapytań i skarg kierowanych poprzez bezpłatną infolinię oraz pisemnie w sprawie obciążania pacjentek opłatą za znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie.

- W tym roku wpłynęło blisko 40 takich spraw - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta. - W komunikacie z 29 grudnia 2010 r. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, iż opłaty są niezgodne z obowiązującymi przepisami. Znieczulenie finansowane jest ze środków publicznych i udzielane w przypadku, gdy istnieją do tego wskazania medyczne.

Jak przyznaje RPP, zaczynają jednak docierać do niej informacje, że szpitale zwracają nienależnie pobrane opłaty. Sprawy te są wynikiem postępowań wyjaśniających prowadzonych przez NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH