RPP o problemach pacjentów  z dostępem do chemioterapii

Jak poinformowała rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska od piątku (13 kwietnia) wpłynęło pięć sygnałów od pacjentów, którzy mieli problemy z dostępem do chemioterapii. Kozłowska wystąpiła do świadczeniodawców o wyjaśnienie tej sytuacji.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w ubiegłym tygodniu, że firma produkująca część leków cytostatycznych ma problemy z zagwarantowaniem ich dostępności. MZ zapewniło jednocześnie, że chorzy na nowotwory nie zostaną pozbawieni dostępu do leczenia. Resort podkreślił, że firma zapewnia, iż problemy są przejściowe. Dotyczą one nie tylko Polski, ale także całej Europy i USA.

Kozłowska poinformowała, że sygnały, które do niej napłynęły, głównie dotyczą preparatu o nazwie Etoposid stosowanego w leczeniu pacjentów onkologicznych - równolegle z innymi lekami.

- Co prawda skala zjawiska nie jest duża, jednak uważam problem za bardzo istotny. Dlatego już w piątek (13 kwietnia), po otrzymaniu zgłoszeń, wystąpiłam do świadczeniodawców z prośbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz jak najszybsze podjęcie działań zapewniających potrzebującym pacjentom dostęp do leczenia - podkreśliła rzecznik praw pacjenta.

- Wystąpiłam także do dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia z prośbą o pilne udzielenie odpowiedzi na temat skali problemu, rodzaju i nazw leków, których zaistniała sytuacja dotyczy oraz jakie działania zostały podjęte w celu wyeliminowania powstałych ograniczeń w dostępie do leczenia w zakresie chemioterapii niestandardowej - dodała.

MZ podkreśla, że w sprowadzaniu deficytowych leków pomaga procedura importu docelowego. - To nie są procedury, które trwają tygodniami bądź miesiącami. Każda zgoda na sprowadzenie leków w imporcie docelowym jest w Polsce wydawana przez ministra zdrowia, i ona jest wydawana na bieżąco. W momencie, kiedy spływa do nas pilny wniosek, to najczęściej udzielenie zgody odbywa się w tym samym dniu - mówił w czwartek (12 kwietnia) wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH