RPP o barierach w dostępie do implantacji stymulatora nerwu błędnego

Na stronie RPP opublikowane zostało wystąpienie Rzecznika Praw Pacjenta (z dnia 6 listopada) do prezesa NFZ w sprawie dostępu do świadczeń szpitalnych w zakresie neurochirurgii dla chorych na szczególną postać lekoopornej padaczki poprzez zastosowanie procedury implantacji stymulatora nerwu błędnego.

Krystyna Barbara Kozłowska zwróciła w swoim wystąpieniu uwagę na główne bariery utrudniające dostęp do tej nowoczesnej metody leczenia.

Leczenie lekoopornej padaczki za pomocą implantacji stymulatora nerwu błędnego w przypadku, gdy jest to jedyna możliwa do zastosowania metoda terapeutyczna, jest niezakodowane odrębnie (w katalogu świadczeń gwarantowanych), co uniemożliwia rozliczanie terapii w ramach jednorodnych grup pacjentów.

Zdaniem Krystyny Barbary Kozłowskiej brakuje jasnych, uporządkowanych i przejrzystych procedur w zakresie rozliczania przez świadczeniodawców. Sytuacja jest dla pacjentów niekorzystna, tym bardziej, że metoda stymulacji nerwu błędnego jest niejednokrotnie jedyną nadzieją na polepszenie ich zdrowia. Z uwagi na brak ujednoliconych procedur, pacjenci nie mają pełnej wiedzy na temat możliwości leczenia.

Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta konieczne jest stworzenie tej grupie pacjentów dostępu do nowoczesnych technologii medycznych w ich terapii i zapewnienie poprawy jakości życia. Dostęp ten powinien być określony jasnymi zasadami i powinien umożliwiać świadczeniodawcom zgodne z tymi zasadami leczenie oraz rozliczanie z NFZ.

Więcej: www.bpp.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH