RPO pyta o niewystarczającą liczbę ratowników wodnych, MSWiA odpowiada FOT. WOPR; zdjęcie ilustracyjne

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował wystąpienie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ws. niewystarczającej liczby ratowników wodnych na zbiornikach otwartych. Pytał, czy nie byłoby zasadne podjęcie działań o charakterze systemowym w celu rozwiązania tego problemu.

W udzielonej odpowiedzi resort przedstawił szczegółowe informacje dotyczące zasad przyznawania uprawnień ratownikom i sposobów finansowania ratownictwa wodnego. 

Wskazano m.in., że co roku ogłaszany jest konkurs ofert na zlecenie zadania publicznego z zakresu ratownictwa wodnego polegający na organizowaniu i prowadzeniu szkoleń ratowników wodnych. Zainteresowanie udziałem w tych konkursach jest jednak niewielkie.

W ocenie RPO zasadne byłoby korzystanie przez podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego z możliwości udziału we wskazanych konkursach.

MSWiA informuje, że zwrócono się do podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego o przedstawienie opinii nt. funkcjonowania przepisów regulujących ratownictwo wodne. Kwestii ewentualnej nowelizacji przepisów dotyczących bezpieczeństwa i ratownictwa na obszarach wodnych poświęcone zostanie również jedno z najbliższych posiedzeń rady ds. ratownictwa.

"Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji skierował do podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego prośbę o zintensyfikowanie działań z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym i odpoczywającym na wodach naszego kraju, przypominając jednocześnie o wynikających z ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych obowiązkach ciążących na tych podmiotach" - cytuje fragment odpowiedzi resortu RPO.

Więcej: www.rpo.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH