Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski jest zaniepokojony sytuacją epidemiologiczną w szkołach. Będą szkolenia dotyczące wirusa grypy A/H1N1 wśród uczniów i rodziców.

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski jest zaniepokojony sytuacją epidemiologiczną w szkołach. Zwraca uwagę na zagrożenia, na jakie mogą być narażeni uczniowie ze względu na łatwość przenoszenia się w szkołach wirusa nowej grypy A/H1N1. Jego zdaniem działania profilaktyczne podejmowane w tej sprawie przez resort zdrowia są niewystarczające - informuje PAP.

RPO zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o przedstawienie informacji na temat przewidywanych scenariuszy rozwoju sytuacji w związku z rozprzestrzenianiem się grypy wywoływanej przez wirus A/H1N1 w szkołach. Kochanowski chce informacji m.in. na temat zaleceń dla uczniów, rodziców i nauczycieli, zapotrzebowania na szczepionki, leki.

W szkołach zapowiadane są szkolenia, podczas których nauczyciele poinformują uczniów i ich rodziców, jak zapobiegać szerzeniu się zakażeń wywołanych wirusem grypy A/H1N1.

„Wypełnianie zadań z zakresu tzw. profilaktycznej opieki zdrowotnej spoczywa głównie na pracownikach ochrony zdrowia. (...) Tymczasem w żadnej informacji nie można doszukać się zadań, które w sytuacji zagrożenia epidemicznego w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych Ministerstwo Zdrowia stawia do wykonania przed lekarzami i pielęgniarkami sprawującymi profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami” -  pisze Kochanowski.

Pod koniec sierpnia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że grypa A/H1N1 spowodowała śmierć co najmniej 2185 ludzi na całym świecie, najwięcej w Ameryce Północnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH