RPO: model opieki psychiatrycznej wymaga pilnych zmian Adam Bodnar: model opieki psychiatrycznej wymaga pilnych zmian. Fot. Archiwum

Zmiana modelu opieki psychiatrycznej, zniesienie instytucji ubezwłasnowolnienia i ochrona osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi w kontaktach z wymiarem sprawiedliwości - to obszary wymagające pilnych zmian - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

W komunikacie opublikowanym w związku z przypadającym 10 października Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego, RPO zwraca uwagę na najważniejsze w jego opinii problemy osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi lub psychicznymi.

Zdaniem Bodnara problemy tej grupy pacjentów są w naszym kraju od lat marginalizowane. Rzecznik, powołując się na ekspertów współpracujących z Biurem RPO, ocenia, że stan ochrony zdrowia psychicznego wymaga pilnych zmian. Podkreślił, że zgodnie z szacunkami tego typu problemy dotyczą w Polsce - w różnym stopniu - około 5-8 mln osób.

Pierwszy obszar, na który zwraca uwagę rzecznik, dotyczy zmiany modelu opieki psychiatrycznej. W ocenie RPO przeważający dziś model, w którym dominują duże szpitale psychiatryczne, powinien zostać zastąpiony opieką świadczoną na poziomie lokalnym, "gdzie najlepiej widać potrzeby mieszkańców".

"Taka deinstytucjonalizacja powinna spowodować, że standardem przestaną być szpitale psychiatryczne i nastawienie na izolację, a zaczniemy tworzyć i rozwijać kompleksowe, lokalne centra zdrowia psychicznego" - ocenia rzecznik.

Drugim obszarem zmian, na który zwraca uwagę RPO, jest ochrona praw osób z niepełnosprawnością intelektualną lub psychiczną w kontaktach z wymiarem sprawiedliwości. Bodnar uważa za niezbędne organizowanie cyklicznych szkoleń dla wszystkich osób pracujących w wymiarze sprawiedliwości, uwrażliwiających na szczególne potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Według rzecznika należy również zwracać uwagę na umiejętności i kwalifikacje biegłych sądowych. "Chodzi m.in. o to, aby zapobiegać przypadkom nieuzasadnionego przedłużania pobytu w szpitalach psychiatrycznych, bez wysłuchania pacjentów" - wyjaśnia RPO.

Dodaje, że należy dążyć do stworzenia systemu wsparcia dla tych osób z niepełnosprawnością psychiczną, które opuszczają zakłady psychiatryczne lub zakłady karne.

Rzecznik proponuje także zniesienie instytucji ubezwłasnowolnienia. Podkreśla jednak, że aby do tego doprowadzić, należy stale poszerzać wiedzę władz samorządowych, sędziów, pracowników pomocy społecznej, wychowawców w DPS-ach i rodzin.

"Jeśli uda nam się zmienić nastawienie społeczne, łatwiej będzie znieść archaiczną instytucję ubezwłasnowolnienia i zastąpić ją systemem wsparcia przy podejmowaniu decyzji" - uważa Bodnar.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH