RPD: dzieci za długo przebywają w szpitalach psychiatrycznych Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. Fot. Tomasz Pietrzyk, RPD

Nawet 3 lata przebywają dzieci na oddziale psychiatrycznym bez wskazań medycznych - alarmuje Rzecznik Praw Dziecka. - To łamanie praw dziecka do opieki i wychowania w rodzinie, które zaburza jego rozwój i poczucie bezpieczeństwa, narusza też jego godność - uważa Marek Michalak.

RPO apeluje do marszałków województw o tworzenie regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych.

Do Rzecznika napływają informacje o trudnej sytuacji dzieci przebywających w szpitalach psychiatrycznych z powodu braku miejsc w placówkach specjalistycznych. W skrajnych przypadkach taki nieuzasadniony pobyt dziecka w szpitalu liczy się już nie tylko w miesiącach, ale nawet w latach.

Rzecznik podaje przykład małoletniego, który przebywał w szpitalu psychiatrycznym bez wskazań medycznych ponad rok. Powiatowe centrum pomocy rodzinie, odpowiedzialne za wydanie stosownego skierowania do właściwej placówki, w wyjaśnieniach skierowanych do Rzecznika, przekazało kopie 21 odmownych odpowiedzi na swoje prośby o umieszczenie chłopca w takim miejscu.

- Powiaty próbują rozwiązywać ten problem umieszczając dzieci w dostępnych im placówkach. nieprzygotowanych do udzielenia im odpowiedniej pomocy, często położonych z dala od specjalistów. W efekcie - trafiają one ponownie do szpitala - tłumaczy Marek Michalak.

O rozwiązanie problemu dzieci wymagających specjalistycznego wsparcia, Rzecznik Praw Dziecka dwukrotnie występował do ministra pracy i polityk społecznej. Tym razem o wsparcie zaapelował do marszałków województw z całej Polski.

W wystąpieniu zwrócił się do nich z prośbą o analizę problemu i podjęcie pilnych działań zmierzających do utworzenia regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, które teraz zapewnią opiekę dzieciom wymagającym specjalistycznego wsparcia, a w przyszłości - pomoc dla ich opiekunów.

Czytaj: www.brpd.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH