RPD apeluje do ministrów o profilaktykę e-uzależnień RPD apeluje do ministrów o profilaktykę e-uzależnień. FOT. John Karakatsanis/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Co dziesiąty nastolatek jest zagrożony uzależnieniem od internetu, niemal co drugi jest cały czas on-line. Rzecznik Praw Dziecka uważa, że ministrowie zdrowia i edukacji powinni aktywniej przeciwdziałać e-uzależnieniu dzieci i młodzieży.

Z ubiegłorocznego badania Najwyższej Izby Kontroli wynika, że blisko 100 tys. osób w Polsce jest uzależnionych od internetu, a 750 tys. jest zagrożonych uzależnieniem. Wśród nastolatków, co dziesiąty należy do grupy zagrożonych uzależnieniem lub uzależnionych.

Jak wskazuje NIK, działania instytucji, które powinny przeciwdziałać e-uzależnieniu dzieci i młodzieży np.: MZ, MEN czy Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, są przypadkowe i nie odpowiadają wystarczająco skutecznie na zagrożenie wynikające z rozwoju nowoczesnych technologii. Informacja o wynikach kontroli NIK wskazuje także na brak współdziałania pomiędzy ministrem zdrowia a ministrem edukacji narodowej.

Kluczowe instytucje państwowe, które powinny odgrywać najważniejszą rolę w przeciwdziałaniu e-uzależnieniu od mediów elektronicznych (MZ i MEN) nie współpracowały ze sobą w tym zakresie.

Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła oraz minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej o podjęcie tematu, w tym opracowanie zasad postępowania w zakresie profilaktyki e-uzależnień.

Czytaj: www.rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych