ROP: rocznie w szkołach dochodzi do około 40 śmiertelnych wypadków

W ciągu roku w polskich szkołach dochodzi średnio do 74 - 100 tys. wypadków z udziałem dzieci. 340 z nich to wypadki ciężkie, a 43 - śmiertelne. Prawie 82 proc. szkolnych wypadków dotyczy uczniów szkół podstawowych - wynika z badań Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.

Z danych przedstawionych przez CIOP wynika, że główną przyczyną wypadków w szkołach (61 proc.) jest nieuwaga. Najczęściej do niebezpiecznych zdarzeń - 46 proc. - dochodzi w salach gimnastycznych. Na kolejnych miejscach pod względem niebezpieczeństwa znajdują się szkolne boiska i korytarze.Zajęcia, które wiążą się z większym ryzykiem wypadku to lekcje wychowania fizycznego i przerwy, podczas których dzieci pozostają poza ścisłą kontrolą.

Do najczęstszych urazów, jakich polskie dzieci doznają w szkołach należą: urazy nóg i rąk (76 proc.) oraz głowy (powyżej 20 proc.).

Ministerstwio Edukacji Narodowej chce zobowiązać dyrektorów szkół do co najmniej raz w roku skontrolowania obiektów należących do szkoły.

Resort chce także by forma elektroniczna odciążyła trochę tradycyjne podręczniki. Co odciążyłoby plecaki noszone przez uczniów. Te zaś są przyczyną kszywych kręgosłupów dzieci.

Jak zauważa Danuta Koradecka, wiceprzewodnicząca Rady Ochrony Pracy przyczyną krzywych uczniowskich kręgosłupów są również ławki niedostosowane do wzrostu poszczególnych osób.

- Dzieci w tym samym wieku bardzo różnią się między sobą. W dodatku przenoszą się w ławki do ławki, z klasy do klasy, dlatego ławki powinny być regulowane - podkreśliła.

Wypadki w szkołach zdarzają się nie tylko dzieciom. Ofiarami 4600 z nich są nauczyciele i inne osoby pracujące w oświacie.

- Choroby nauczycieli jednak przede wszystkim wiążą się z narządami mowy. W 2011 roku zanotowano 228 przypadków takich chorób we wszystkich placówkach oświatowych - powiedział zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Marek Posobkiewicz.

Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP nadzoruje warunki pracy i działania Państwowej Inspekcji Pracy. Powołuje ją Marszałek Sejmu na 4-letnią kadencję. Najważniejsze zadania Rady to ocena działalności PIP oraz opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących problematyki ochrony pracy. ROP inicjuje również prace związane z ratyfikacją konwencji międzynarodowych oraz międzynarodowych norm z zakresu ochrony pracy i ergonomii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH