Niedziela, 20 kwietnia 2014 

PAP/Rynek Zdrowia | 19-04-2012 10:32

Psycholodzy: wsparcie chorego jednym z filarów procesu leczenia Psychiatria

Wsparcie osoby przewlekle chorej może dać jej silną motywację do walki o zdrowie i życie oraz zmniejszyć lęk związany z chorobą. Dlatego jest tak ważne w procesie leczenia - przypominają eksperci ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Pozwól na wsparcie".

Akcja jest skierowana szczególnie do pacjentów z przewlekłymi chorobami kardiologicznymi, metabolicznymi, onkologicznymi i psychicznymi oraz do ich opiekunów.

- Przyjęcie wiadomości o chorobie przewlekłej jest trudne zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich. Musimy pamiętać, że pacjent po wyjściu z gabinetu stoi sam na sam z informacjami na temat stanu swojego zdrowia, ze swoimi emocjami, kłębiącymi się myślami. Rodzina chorego staje w obliczu informacji na temat zagrożenia zdrowia osoby, którą kocha - przypomina ekspert kampanii, psychoonkolog Sylwia Świstak-Sawa z Centrum Onkologii w Warszawie.

Jej zdaniem kluczem do zrozumienia tego, co się w nas wtedy dzieje oraz do rozładowania towarzyszącego nam napięcia emocjonalnego i lęku jest szczera rozmowa pacjenta z rodziną czy z opiekunem, jak również z osobą, która może udzielić wsparcia z zewnątrz, np. psychologiem czy lekarzem.

Jak oceniają eksperci kampanii "Pozwól na wsparcie", rozmowa osoby chorej z bliskimi pozwala sformułować oczekiwania wobec nich, prowadzi do lepszego zrozumienia wzajemnych potrzeb, a przez to umożliwia stworzenia lepszego źródła wsparcia.Tymczasem z badań zrealizowanych na potrzeby kampanii wynika, że dla trzech czwartych Polaków wsparcie w chorobie oznacza pomoc w codziennych czynnościach. Na rozmowę wskazała jedna trzecia z przebadanych 605 dorosłych Polaków w wieku 18 lat i więcej.

Psycholog Monika Stepnowska pracująca z osobami cierpiącymi na choroby kardiologiczne zwraca uwagę, że wsparcie chorego jest istotne nie tylko w procesie leczenia, ale też w modyfikowaniu czynników ryzyka, np. chorób układu krążenia.

- Ważne jest uświadamianie pacjentowi i jego bliskim, że np. nadciśnienie tętnicze, zaburzenia poziomu lipidów we krwi, palenie papierosów, nadwaga i otyłość czy mała aktywność fizyczna mogą prowadzić do poważnych powikłań - zaznacza specjalistka.

Jej zdaniem zmiany w codziennym funkcjonowaniu, często radykalne, mogą być jednak trudne dla pacjenta i jego rodziny. Wtedy bardzo ważna jest rozmowa z lekarzem lub psychologiem. - W ramach kampanii  chcemy dawać konkretne wskazówki, m.in. o tym, jak można pokonać lęk przez chorobą, jak można rozmawiać, ale także kto i gdzie może udzielić wsparcia z zewnątrz - dodaje Świstak-Sawa.

  • Brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ

Zdarzenia niepożądane: dlaczego w medycynie korzystamy z doświadczeń lotnictwa

Polski rejestr kardiochirurgiczny, prowadzony centralnie w Warszawie, obejmuje wszystkie operacje przeprowadzone od 2006 roku. Pacjenci są analizowani zarówno we wczesnym okresie leczenia, jak i pod kątem odległych wyników terapii - przypomina prof. Marek Jasiński, zastępca ordynatora Oddziału Kardiochirurgii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 7 SUM, Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca.

  • Od nagłej i niespodziewanej śmierci...

    ... zachowaj nas Panie - śpiewają ludzie, ale modlitwę warto uzupełnić sensownym działaniem. "Daj Bogu szansę" - mawiał pewien rabin. O potrzebie tej szansy warto(...)

  • Dobrze zarządzajmy sporem

    Przez wiele lat proces zarządzania ryzykiem był utożsamiany z wykupieniem przez placówkę medyczną obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej - mówi mec(...)

POLECAMY W SERWISACH

Newsletter

Najnowsze informacje z Rynku
Zdrowia wprost na Twój e-mail.
Wiadomości, opinie, komentarze,
analizy!

* Zamówienie newslettera oznacza akceptację Polityki prywatności portalu.
 
Odwiedź i polub nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam przegląd najciekawszych informacji dnia. Subskrybuj kanały RSS - bądź na bieżąco z informacjami z serwisu. Moduł z najnowszymi informacjami Rynku Zdrowia w Twoim serwisie.