Psychiatrzy: kontynuujmy Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego Fot. archiwum

Środowisko psychiatrów apeluje o kontynuację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i nieprzenoszenie jego zadań do Narodowego Programu Zdrowia. W tym tygodniu Sejm rozpatrzy projekt ustawy o zdrowiu publicznym, której elementem jest NPZ.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego jest realizowany od 2011 r. i kończy się w tym roku. Resort planował zapisanie zadań dotychczasowego NPOZP jako jednego z celów operacyjnych Narodowego Programu Zdrowia (NPZ), będącego elementem ustawy o zdrowiu publicznym, nad którą w tym tygodniu pracuje Sejm. MZ oceniało, że przyczyni się to do poprawy opieki psychiatrycznej. Przeciwko tym planom zaprotestowali psychiatrzy.

W minionym tygodniu zarówno Polskie Towarzystwo Psychiatryczne (PTP), jak i odpowiedzialna za projekt ustawy o zdrowiu publicznym wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera mówili o porozumieniu w tej sprawie. Wiceminister powiedziała w czwartek (3 września), że NPOZP będzie miał swoją kontynuację, a dodatkowo zadania związane z tą problematyką będą finansowane w ramach NPZ.

Według informacji rzecznika resortu zdrowia Krzysztofa Bąka, w ubiegłą środę (2 września) w ministerstwie odbyło się spotkanie z przedstawicielami środowiska specjalistów psychiatrii, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Instytutu Psychiatrii i Neurologii, pracodawców opieki psychiatrycznej, organizacji pacjenckich i pozarządowych oraz konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii.

Jak poinformował Bąk, w trakcie spotkania osiągnięto porozumienie - ustalono konieczność zgłoszenia poprawki do projektu ustawy o zdrowiu publicznym, której celem będzie rozgraniczenie zadań polegających na promocji zdrowia i profilaktyce zaburzeń psychicznych (które będą elementem NPZ - rozporządzenia Rady Ministrów wydanego na podstawie projektowanej ustawy o zdrowiu publicznym) od zadań polegających na zapewnieniu osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej i powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej.

Znajdą się one, tak jak dotychczas, w NPOZP, który będzie wydany na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego jako rozporządzenie Rady Ministrów i będzie kontynuacją dotychczasowego Programu, po 2015 r.

Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się psychiatrzy.

We wtorek odbyło się nadzwyczajne zebranie Zarządu Głównego PTP poświęcone aktualnej ocenie NPOZP. W wydanym po jego zakończeniu komunikacie napisano, że zarząd jednogłośnie wyraził sprzeciw wobec "próby likwidacji NPOZP poprzez zapisy ustawy o zdrowiu publicznym" i oczekuje wniesienia odpowiednich zmian do projektu ustawy o zdrowiu publicznym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH