Psychiatrzy: dialog lekarza i chorego niezbędny w leczeniu depresji

Dobra komunikacja między pacjentem a lekarzem, to warunek skutecznej terapii depresji - podkreślają psychiatrzy. W środę (23 lutego) obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

Jak zaznacza prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Janusz Heitzman, depresja jest poważnym schorzeniem, które należy leczyć. W skrajnych przypadkach depresja może doprowadzić do samobójstwa.

Według psychiatry, postęp w nauce i medycynie sprawił, że dziś lekarze dysponują znacznie skuteczniejszymi metodami diagnostyki i terapii depresji niż kiedykolwiek wcześniej. Jeszcze dekadę temu, liczba leków przeciwdepresyjnych był znacznie mniejsza. Nie zmienia się tylko to, że bez dobrej relacji pacjenta z lekarzem psychiatrą nie ma skutecznego leczenia tego schorzenia.

Zdaniem prof. Łukasza Święcickiego, ordynatora oddziału chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, dla pacjentów bardzo ważne jest, by lekarz w przystępny sposób wyjaśnił im specyfikę choroby, poinformował o strategii terapeutycznej, o tym, że wybrany lek może zadziałać z opóźnieniem, albo może zaistnieć potrzeba zmiany go na inny. Jeśli tego nie zrobi, chory może nieodwracalnie stracić do niego zaufanie, co będzie rzutowało na efekty terapii.

– Osoby z depresją lub chorobą afektywną dwubiegunową i tak bardzo trudno skłonić do podjęcia leczenia i jego kontynuacji – podkreśla prof. Święcicki. Bardzo często nie stosują się one do zaleceń terapeutycznych i nie zażywają regularnie leków.

23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W tym roku celem kampanii, której hasło przewodnie brzmi „Dialog w chorobie", jest zwrócenie uwagi na rolę, jaką w skutecznym leczeniu depresji odgrywa relacja między pacjentem a lekarzem – oparta na zrozumieniu, szacunku i zaufaniu.

Aby pomóc lekarzom i pacjentom lepiej zrozumieć wzajemne racje, w ramach tegorocznej kampanii Forum dla Depresji, ukazała się publikacja pt. „Listy do Lekarza. Listy do Pacjentów. Depresja i Choroba Dwubiegunowa", w której zebrane zostały doświadczenia i refleksje pacjentów portalu www.TacyJakJa.pl oraz prof. Święcickiego.

W środę (23 lutego) w warszawskiej Kinotece, podczas dnia otwartego Forum przeciw Depresji, będzie można posłuchać wykładów specjalistów w dziedzinie psychiatrii i psychologii, skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich oraz obejrzeć film psychiatry prof. Bartosza Łozy pt. „Dzień, noc, dzień", dotyczący problemu depresji u młodej kobiety biznesu.

Na świecie na depresję cierpi ok. 121 mln ludzi, a w Polsce liczbę tę szacuje się na 1,2-1,5 mln. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja jest obecnie czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie, ale w przyszłości może przesunąć się na wyższą pozycję.

Więcej o stanie polskiej psychiatrii czytaj w Raporcie, w wydaniu archiwalnym Rynku Zdrowia, nr 2010 – 11(64), dostępnym także na stronie portalu rynek.zdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH