Psychiatrzy apelują o przestrzeganie zasad informowania o samobójstwach Jedni autorzy informacji gloryfikują zachowanie mężczyzny, drudzy - deprecjonują je - wskazują eksperci w oświadczeniu. Fot. Archiwum

O przestrzeganie zasad dotyczących informowania o aktach samobójczych - zaapelowali psychiatrzy i eksperci. Tragiczne próby pozbawienia się życia i samobójstwa nie powinny być wykorzystywane jako argument w dyspucie politycznej - podkreślili.

Wspólne oświadczenie wydali: Zespół Roboczy ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego przy MZ, Polskie Towarzystwo Suicydologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz eksperci zaangażowani w zapobieganie samobójstwom w Polsce.

Pismo zostało opublikowane w związku z dyskusją medialną wokół śmierci 54-letniego mężczyzny, który 19 października podpalił się w Warszawie i zmarł 10 dni później.

"Jedni autorzy gloryfikują zachowanie mężczyzny, przedstawiając jego śmierć jako bohaterski akt polityczny, drudzy - deprecjonują je, podkreślając jego chorobę psychiczną" - zauważyli autorzy oświadczenia.

''Polaryzowanie w mediach ocen zachowania samobójczego prowadzi często do wzajemnego oskarżania i konfliktów. W skrajnych przypadkach może przyczynić się do naśladowania tej tragicznej śmierci. Publiczne spory wokół samobójczej śmierci mogą pogłębić traumatyczną żałobę u rodziny i bliskich zmarłego oraz nasilić stygmatyzację osób cierpiących na zaburzenia psychiczne" - ocenili eksperci.

W oświadczeniu zwrócono uwagę, że w kulturach, w których samobójstwo przedstawia się jako akt polityczny, akt odwagi, protest lub zrozumiałą reakcję na trudną sytuację (np. w Japonii i Indiach) wskaźniki samobójstw są wyższe.

Psychiatrzy napisali, że z troską obserwują łamanie podstawowych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), np. poprzez używanie dramatycznych określeń, przedstawianie samobójstwa jako racjonalnego rozwiązania problemu, szczegółowe opisywanie metody, upowszechnianie treści listu pożegnalnego, używanie sensacyjnych nagłówków, zdjęć, materiałów wideo oraz relacjonowanie wielokrotnie tego samego samobójstwa. Podkreślają, że zgodnie z zaleceniami WHO należy przede wszystkim informować o tym, jak i gdzie można uzyskać pomoc w sytuacji pojawienia się myśli samobójczych oraz jak pomóc bliskim osób, które popełniły samobójstwo.

Eksperci wskazali, że należy podkreślać: "Jeśli potrzebujesz pomocy porozmawiaj o problemach z osobą, której ufasz, zadzwoń pod numer 116 123 lub 116 111 lub wejdź na stronę www.pokonackryzys.pl. W sytuacji nagłego zagrożenia życia lub zdrowia zadzwoń pod numer 112". Dodają, że podanie takiej informacji powinno być standardem w relacjach dotyczących zachowań samobójczych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH