Psychiatrię czeka dofinansowanie, procedury były skrajnie niedoszacowane SP Psychiatryczny ZOZ w Choroszczy. Fot. Archiwum

Psychiatria w 2016 r. powinna otrzymać nawet o jedną piątą więcej pieniędzy niż w tym roku. Wnioski te wynikają z wyceny, którą właśnie zakończyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Prof. Piotr Gałecki, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii, jest tą informacją zachwycony. Jak podkreślał 20 proc. podwyżki to świetna wiadomość.

Także w ocenie Marka Michalaka, Recznika Praw Dziecka, to dobra informacja. Psychiatrię lekceważono od lat. Efekt? Brakuje specjalistów psychiatrii dziecięcej, świadczenia są niedofinansowane, czas oczekiwania na leczenie szpitalne jest długi, a umieszczanie w jednym oddziale dzieci z krańcowo odmiennymi rozpoznaniami - absurdalne.

Wycena świadczeń w psychiatrii nie poszła łatwo. AOTMiT rozesłała listy z propozycją współpracy do wszystkich poradni i szpitali, które leczą tylko nerwowo chorych, oraz szpitali wielospecjalistycznych, które mają oddział psychiatryczny. Za wypełnianie ankiet umożliwiających policzenie kosztów leczenia psychiatrycznego wszystkie placówki miały otrzymać zapłatę - AOTMiT przeznaczyła na ten cel 2 mln zł.

Spośród 900 placówek  do współpracy z Agencją chętnych było niespełna 170. W dodatku niektóre przysłały tylko cząstkowe dane. To spowodowało, że w przypadku kilkunastu świadczeń odstąpiono od liczenia kosztów i zostawiono obecne stawki NFZ. Nowe wyliczenia przedstawiono dla ponad 150 świadczeń psychiatrycznych.

Zmiany są bardzo duże, zwłaszcza w opiece ambulatoryjnej. Cena podstawowej porady psychiatrycznej ma wzrosnąć z 75 do 90 zł, a cena porady dla dzieci - z 106 do 230 zł. Stawki za wizyty domowe i leczenie chorych na autyzm wzrosną o 70-80 proc. Podniesione będą też stawki za hospitalizację. Za tzw. osobodzień na oddziale psychiatrycznym NFZ ma płacić już nie 163, ale 216 zł.

W niektórych przypadkach będą też jednak obniżki, na ogół minimalne. Wyjątek stanowi sesja psychoterapii grupowej, gdzie stawka spadnie o 30 proc. (do 18 zł za uczestnika).

Więcej: wyborcza.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH