Psychiatria: znaczny wzrost liczby samobójstw w Polsce

Co 40 sekund na świecie umiera osoba, sama odbierając sobie życie. W Polsce codziennie ginie w ten sposób ponad 16 osób. Aby odwrócić ten trend, w środę 10 września obchodzimy, już po raz dwunasty, Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.

Jak wyjaśnia prof. Agata Szulc, Kierownik Kliniki Psychiatrycznej Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom (IASP), we współpracy z WHO, wykorzystuje ten dzień, by zwrócić uwagę na samobójstwa jako na najczęstszą przyczynę przedwczesnych zgonów, którym można zapobiec.

- W Polsce potencjalny samobójca to mężczyzna w wieku 20-30 lat, samotny, bezrobotny, często uzależniony, wciąż głównie od alkoholu  - zaznacza prof. Szulc. Dodaje również, że w ubiegłym roku odebrało sobie życie aż ponad 5 tys. mężczyzn i nieco ponad 1 tysiąc kobiet.

- Rok ubiegły - 2013 - jest dla nas, psychiatrów bardzo niepokojący. Po raz pierwszy bowiem od kilku lat zaobserwowaliśmy znaczny trend wzrostowy, jeśli chodzi o liczbę samobójstw. Jak wynika z danych, życie odebrało sobie wówczas, łącznie nieco ponad 6 tys. osób. Dla porównania w roku 2012 było to 4700 osób, a w 2011 jedynie 3800 - wyjaśnia prof. Szulc.

Ekspertka zaznacza również, że jak na razie można jedynie spekulować, skąd taki drastyczny wzrost. Wśród najbardziej wiarygodnych przyczyn podaje się jednak obecną kryzysową sytuację polityczno-gospodarczą oraz stres, który się na tę sytuację nakłada.

- To jest najprostsze wytłumaczenie, jednak w mojej ocenie nie do końca prawdziwe. Jak wynika z danych policyjnych, najczęstsze przyczyny targnięcia się na własne życie to wciąż nieporozumienia rodzinne i choroby psychiczne - zaznacza prof. Szulc.

Stąd, jak wyjaśnia, ogromny nacisk ekspertów na rozwój i poważnie traktowanie psychiatrii.

- Mimo że psychiatria się rozwija, to w dalszym ciągu są trudności z dotarciem do specjalistów, choćby z powodu fałszywie pojętego wstydu. I właśnie, ten dzień zapobiegania samobójstwom, podobnie jak inne akcje, mają na celu uświadomienie społeczeństwu, że są pewne choroby psychiczne, zaburzenia, które można leczyć - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH