Psychiatria: są nowe wyceny świadczeń, ale lekarze i pacjenci czekają na więcej Prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii

Realne finansowanie psychiatrii jest jednym z najistotniejszych instrumentów wprowadzania korzystnych zmian w tej dziedzinie medycyny. Taryfa świadczeń ustalona przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie spełnia jednak wszystkich pokładanych w niej nadziei - uważa prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.

- Wskazana przez AOTMiT zasadność zwiększenia finansowania psychiatrii to pozytywny krok w kierunku urealnienia kosztów ponoszonych przez wyraźnie niedofinansowane jednostki psychiatrycznej ochrony zdrowia - wyjaśnia prof. Piotr Gałecki, zaznaczając, że przestawiana poniżej opinia została zredagowana wspólnie z dr Blanką Skrzypowską-Brancewicz, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie psychiatrii na Pomorzu.

Obecna wycena świadczeń powstała na podstawie „historycznej” wyceny i siłą rzeczy oddaje niedoskonały stan obecny, tylko w zmienionych proporcjach. Podobnie jest ze zróżnicowaną wartością poszczególnych zakresów świadczeń.

Pozytywy nowych taryf to: wzrost wyceny np. ambulatoryjnych świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, psychiatrii środowiskowej, czy też w opiece całodobowej. Obawy budzi jednak obniżenie finansowania leczenia uzależnień.

Truizmem jest stwierdzenie, że taryfa świadczeń gwarantowanych będzie funkcjonować jako jedno z narzędzi kształtowania polityki zdrowotnej państwa.

Z tego punktu widzenia nacisk na lepsze finansowanie opieki środowiskowej służy rozwojowi psychiatrii w kierunku najbardziej optymalnym dla pacjenta. Powinno prowadzić do zmiany podstawowego miejsca leczenia oraz stymulować zmianę systemu i odejście od tzw. opieki azylowej, skupionej na instytucji dużego szpitala na rzecz kompleksowej pomocy udzielanej w środowisku chorego.

Kolejny impuls do oceny nastąpi, gdy poznamy tzw. rozporządzenie koszykowe wprowadzające świadczenie „centrum zdrowia psychicznego” oraz równie ważną propozycję modelu i sposobu jego finansowania.

Wprowadzenie taryfy, jako pierwszego ogniwa budowy nowego systemu skłania także do rozważań, w jakim tempie i zakresie należy ją wdrażać. Ewolucja czy rewolucja?

Doświadczenie innych krajów (Włochy, USA) uczy nas, że jednoczesna likwidacja opieki całodobowej i zastąpienie jej natychmiast opieką środowiskową okazała się dla pacjentów psychotycznych często zbyt trudna. Ze względu na luki w systemie opieki zdrowotnej większość z nich stała się osobami bezdomnymi i wykluczonymi społecznie. Warto uwzględnić te doświadczenia.

Oczekiwania środowiska psychiatrycznego związane z nową taryfą świadczeń były wielkie, wprost proporcjonalne do ciągle rosnących potrzeb społecznych. Chcemy traktować zakończenie prac AOTMiT jako pierwszy krok w celu reformy systemu.

Sam dokument jest narzędziem, który wraz z innymi mechanizmami wspierającymi zmianę - m.in. zniesieniem limitów udzielania świadczeń ambulatoryjnych i środowiskowych, usunięciem stawek degresywnych, dobrymi rozwiązaniami prawno-organizacyjnymi przyjętymi w nowej edycji NPOZP, motywującym finansowaniem świadczeń centrów zdrowia psychicznego - może dać niezbędny impuls dla dalszej reformy.

Środowisko psychiatrycznej ochrony zdrowia, zadowolone z pierwszego kroku, oczekuje na kolejne konkretne rozwiązania.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH