Psychiatria: jak prowadzić Otwarty Dialog bez kontraktu z NFZ?

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu zapowiedział w komunikacie wdrożenie nowej metody leczenia małych pacjentów oddziału psychiatrycznego. Ma być ona alternatywą dla długotrwałej hospitalizacji. Tymczasem doszło do zerwania kontraktu placówki z NFZ na szpitalne lecznictwo psychiatryczne. Bez finansowania oddziału z Funduszu realizacja planów lecznicy nie będzie możliwa.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny znalazł się w grupie placówek podległych samorządowi województwa dolnośląskiego, które wypowiedziały umowy z płatnikiem.

Maria Borzyszka, dyrektor wydziału restrukturyzacji ochrony zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, nazwała tę decyzję gestem rozpaczy, podkreślając, że ”świadczeniodawcy doszli już do ściany: przy obecnych stawkach nie mają możliwości kontynuowania działalności”.

Czytaj: Dolnośląskie: już siedem szpitali psychiatrycznych wypowiedziało umowy z NFZ

Podobny pogląd wyraziła Halina Flisiak-Antonijczuk, wojewódzki konsultant do spraw psychiatrii dziecięcej.

- Szpitale wypowiadają kontrakty, ponieważ 180 zł za tzw. osobodzień to przynajmniej o 70 zł za mało. Gdyby płacono 250 zł, można byłoby leczyć na odpowiednim poziomie. W psychiatrii dziecięcej stosujemy drogie leki i tak mała stawka po prostu nie wystarcza. Szpitale muszą się zadłużać - wyjaśniła specjalistka.

Na psychiatrię środowiskową też brakuje

Metoda Otwartego Dialogu, którą wrocławski szpital chciałby stosować jako pierwszy w Polsce, nie jest jednak żadnym remedium na kłopoty finansowe. Nie stworzono jej po to, żeby było taniej. Jest jedną z wielu metod stawiających na zmianę tradycyjnego modelu opieki psychiatrycznej, opartego na izolacji w szpitalu, na środowiskowy - bardziej humanitarny, efektywniejszy, a przy okazji tańszy od obecnych rozwiązań. Nie pozostaje on jednak w opozycji do konwencjonalnych, stacjonarnych sposobów leczenia.

- Niektórzy pacjenci nie powinni pozostawać bez kontroli i opieki. Tacy chorzy winni trafić do szpitala i tutaj się leczyć. Istnieją też rodziny, które nie mogą zapewnić opieki swoim bliskim. Również w takich sytuacjach szpital jest najwłaściwszym miejscem - mówiła Bożena Piróg, ordynator oddziału psychiatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. W rozmowie z Rynkiem Zdrowia zadeklarowała jednocześnie, że personel jest zainteresowany poznaniem i stosowaniem Otwartego Dialogu.

Takie środowiskowe podejście w psychiatrii prezentuje ustanowiony w grudniu 2010 r. Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego (obejmuje on lata 2011-2015, a jego głównym celem ma być promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH