Krajowym duszpasterzem honorowych dawców krwi, ks. płk Zenon Surma zaapelował do rodaków o oddawanie krwi. W wielu miejscowościach, w tym i w Warszawie, brakuje jej.

Dr Elżbieta Biszniewska-Gauer – kierownik Banku Krwi w Regionalnym Centrum Kwiodawstwa w Warszawie – wyjaśniła Rynkowi Zdrowia, że deficyt w bankach krwi pojawia się zawsze o tej porze roku i jest skutkiem wyjazdów krwiodawców na urlopy przy jednoczesnym większym zapotrzebowaniu na krew latew w związku ze wzmożonym w okresie wakacyjnym ruchem na drogach i większą liczbą wypadków.

Jak zaznaczył ks. Surma, brakuje zwłaszcza grup ujemnych Rh-, gdyż tylko ok. 14 proc. ludzi posiada krew takiej grupy. Dr Biszniewska potwierdza opinię ks. Surmy, ale dodaje, że i chorych z tą grupą krwi jest mniej niż z innymi grupami.

– Jednak krew grupy 0 Rh- moźe być wykorzystywana dla każdego biorcy, zastąpić może krew, której akurat w banku nie ma – wyjaśnia dr Biszniewska.
Ks. Surma, zachęcając rodaków do oddawania krwi zadeklarował, że w przyszłym tygodniu, wraz z żołnierzami Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu koło Warszawy, gdzie pełni posługę kapelańską, odda krew. Szczegółowe informacje na temat możliwości oddania krwi podane są na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie www.rckik-warszawa.com.pl.

W Polsce jest kilkadziesiąt parafialnych, seminaryjnych i klasztornych klubów honorowych dawców krwi. Najstarszy klub seminaryjny działa w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze. W większości polskich diecezji powołani zostali duszpasterze honorowych dawców krwi.

Patronem polskich krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Dekret w tej sprawie wydała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w maju 1999 roku. Od 1997 roku krajowym duszpasterzem honorowych dawców krwi, powołanym przez Konferencję Episkopatu Polski jest ks. płk Zenon Surma.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH