Przyszła mamo: zastanów się co robisz. Kieliszek i ciąża nie idą z sobą w parze W ciąży, picie alkoholu może zaszkodzić dziecku. Fot. PARPA

Niemal dwie trzecie kobiet w ciąży nie było nigdy ostrzeganych przez lekarza o szkodliwości picia alkoholu, a tylko co piąta usłyszała takie ostrzeżeniei. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) wynika, że co trzecia kobieta (33%) w wieku prokreacyjnym (18-40 lat) piła alkohol w czasie ciąży.

Jest to wynik niepokojący i zaskakujący zarazem, bo zdecydowana większość tych badanych pań (88%) wie, iż nawet niewielka ilość alkoholu wypitego przez kobietę w ciąży może mieć wpływ na zdrowie dziecka.

Przypuszcza się, że nawet kilkanaście tysięcy dzieci rocznie rodzi się z poalkoholowym uszkodzeniem płodu. Stąd trudności z uczeniem się, koncentracją uwagi, pamięcią i zdolnością do rozwiązywania problemów przez niektóre z dzieci.

9 września obchodzony będzie po raz dziewiąty w Polsce Światowy Dzień FAS (Płodowy Zespół Poalkoholowy). Celem jest promocja abstynencji wśród kobiet ciężarnych.

– Coraz częściej kobiety zdążają w kierunku wartości typowo męskich, można nawet powiedzieć, że powielają model zachowań męskich. Problem nadużywania alkoholu rozprzestrzenia się u mężczyzn, a to przekłada się na płeć przeciwną – tłumaczy wzrost konsumpcji alkoholu przez kobiety dr Bernadeta Bulla, z Zakładu Psychologii Rozwoju i Wychowania Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego.
 
Tę diagnozę zachowań pań potwierdzają informacje Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA). Szacunkowo w Polsce jest 2-3% osób uzależnionych od alkoholu (tj. ok. 800-900 tys.). Szacunki europejskie wskazują, że uzależnienie dotyczy 5% mężczyzn i 1% kobiet. Co ważne, bezpośrednie szkody zdrowotne wywołane spożywaniem alkoholu dotyczą – poza osobami uzależnionymi – także osób pijących alkohol w sposób ryzykowny i szkodliwy. A takich w naszym kraju, według badań jest 13 %.

Panie (jednak) piją

Nawet, gdy spodziewają się dziecka. Z danych GUS wynika, że w Polsce rośnie spożycie alkoholu. W ostatnich latach, statystycznie licząc, wypijamy już o 2,2 litra czystego spirytusu na jednego mieszkańca więcej niż pod koniec minionej dekady (wcześniej – 7,02 litra w 1998 r.; wg. najnowszych danych – 9,21 litra w 2007 roku). Przekłada się to na wzrost wskaźników śmiertelności z powodu chorób związanych z używaniem alkoholu.

– Świadomość zagrożeń wynikających ze spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży wzrasta. Może to być następstwem prowadzonej od 2007 roku przez PARPA kampanii edukacyjnej „Ciąża bez alkoholu” – zauważa Aneta Koczaska-Siedlecka, z Działu Lecznictwa Odwykowego i Programów Medycznych PARPA.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH