Przykra prawda o naszych dzieciach: mogą żyć krócej niż my W Polsce każdego roku będzie przybywać 80 tys. dzieci z otyłością. Fot. Gaulsstin/Flickr.com (CC BY 2.0)

Pesymistyczne prognozy na rok 2030 przewidują, że ponad połowa dorosłego społeczeństwa będzie otyła, a 11 proc. z tej populacji może zmagać się z otyłością olbrzymią. Tak ma być za kilkanaście lat, a więc sprawa dotyczy dzisiejszych dzieci. Jest tak źle, że polscy specjaliści rozważają stosowanie u nich chirurgii bariatrycznej.

Jak tłumaczy dr Paweł Matusik, adiunkt w Katedrze i Klinice Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej, Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jeśli porównamy ilość kalorii przyjmowanych przez dziecko karmione piersią z tym, które jest karmione po 8 miesiącach od urodzenia mieszanką sztuczną zgodnie z zaleceniami pediatrów - to okazuje się, że to drugie dziecko zjada dodatkowe 30 tys. kalorii w stosunku do tego, które jest karmione piersią.

- Przeliczono, że jest to 120 batoników mars. To średnio 4 batony na każdy tydzień życia dziecka! - alarmował dr Matusik podczas odbywającej się w Katowicach konferencji "Otyłość wieku rozwojowego - od przyczyn do konsekwencji. Rola chirurgii bariatrycznej w leczeniu otyłości u dzieci".

W Katowicach w poniedziałek i wtorek (19 i 20 września) spotykają się specjaliści, by rozmawiać o przyczynach i konsekwencjach otyłości wieku rozwojowego oraz roli chirurgii bariatrycznej w leczeniu otyłości u dzieci.

Konferencję zorganizowały Katedra i Klinika Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej oraz Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. To pierwsze tego typu wydarzenie naukowe w Polsce.

Winne nie geny, ale nawyki żywieniowe
Prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, kierownik Zakładu Promocji Zdrowia i Leczenia Otyłości Katedry Patofizjologii SUM zaznacza, że według szacunków, w Polsce każdego roku będzie przybywać 400 tys. dzieci z nadwagą i otyłością, w tym 80 tys. z otyłością. W Europie będzie to 1,3 mln dzieci z nadwagą i otyłością, w tym 300 tys. dzieci z otyłością.

- Dzieci żyją coraz gorzej. Pokolenie obecnych nastolatków będzie żyć krócej niż pokolenie ich rodziców - ostrzegała podczas konferencji prof. Olszanecka-Glinianowicz.

Podkreśliła, że tendencja do bycia otyłym wzrasta do 80 proc., jeśli oboje rodzice są otyli. Wskazuje się przy tym bardzo często na kwestię ''dziedziczenia genów otyłości''.

- Tymczasem dziedziczy się głównie nawyki żywieniowe i te związane z aktywnością fizyczną. Bardzo rzadko dziecko żyje inaczej niż rodzice. Dodatkowo skuteczność leczenia nadwagi i otyłości wśród dzieci nie jest zbyt wysoka - wskazała.

Skąd ta otyłość?
Dr Paweł Matusik, adiunkt w Katedrze i Klinice Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej, Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, z 12-letnim doświadczeniem pracy w Poradni Metabolicznej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, mówiąc o otyłości dziecięcej podkreślił, że ma ona swoje konkretne przyczyny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH