Astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc, zwana POChP zbiera coraz większe żniwa. W Polsce według danych Światowej Organizacji Zdrowia prawie 2 mln osób zmaga się z astmą oskrzelową. Niestety, chorzy nie mają dostępu do leków skojarzonych i są zmuszeni przechodzić na renty inwalidzkie.

Lekami można zwalczyć wiele dolegliwości towarzyszących tym chorobom, takich jak uporczywy kaszel, brak tchu, świszczący oddech.

Z danych WHO wynika, że na astmę oskrzelową, cierpi około 150 milionów osób. W ciągu dekady liczba chorych wzrasta przeciętnie o 50 proc.

Groźniejszą od astmy chorobą wydaje się POChP. Rozwija się właściwie bezobjawowo. Nieleczona przez wiele lat nieodwracalnie uszkadza układ oddechowy, co w efekcie prowadzi do jego niewydolności.

POChP obejmuje dwie choroby - przewlekłe zapalenie oskrzeli oraz rozedmę płuc. Najczęstszą przyczyną jest działanie szkodliwych substancji zawartych w dymie papierosowym.

W zaawansowanym stadium choroby pacjent nie radzi sobie nawet z najprostszymi czynnościami życia codziennego, takimi jak wchodzenie po schodach, noszenie zakupów czy prasowanie. To zmusza często dwie osoby do porzucenia pracy - chorego i członka rodziny, który musi pozostawać w domu, aby się nim opiekować.

W Polsce chorym na POChP co roku przyznawanych jest około 20 tys. rent inwalidzkich. Większość z tych świadczeń przyznawana jest osobom w wieku produkcyjnym, między 50 a 60 rokiem życia.

Z powodu POChP w Polsce umiera w ciągu roku 15 tys. osób, na świecie, według WHO, 2 mln osób. Najskuteczniejszą metodą walki z chorobą jest leczenie skojarzone długo działającym b2-mimetykiem ze steroidem, podawane w jednym inhalatorze.

Leczenie to spowalnia rozwój choroby, poprawia funkcję płuc, redukuje liczbę zaostrzeń choroby, a co za tym idzie, wpływa na poprawę jakości życia pacjentów, pozwala lekarzowi lepiej kontrolować leczenie, przyczynia się do zmniejszenia liczby hospitalizacji, liczby zwolnień lekarskich, a nawet do zmniejszenia przypadków śmierci z powodu ataków duszności i niewydolności oddechowej płuc.

Leczenie to jest standardem w USA i krajach Unii Europejskiej już od dziesięciu lat, niestety wciąż niedostępne dla polskich pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH