Przewlekłe przyjmowanie statyn może wpływać na występowanie bakteryjnych infekcji, szczególnie zapalenia płuc.

Celem naukowców z Harvard Clinical Research Institute, Boston, USA, była ocena wpływu długotrwałego przyjmowania rosuwastatyny na zachorowalność na zapalenie płuc.

Tę analizę przeprowadzono na podstawie danych z randomizowanego badania JUPITER (Justification for the Use of Statins in Prevention: an Intervention Trial Evaluating Rosuvastatin), kontrolowanego placebo z podwójnie ślepą próbą. Do pracy włączono blisko 18 tysięcy pacjentów - mężczyzn w wieku powyżej 50 lat i kobiet powyżej 60 roku życia - u których stężenie cholesterolu LDL nie przekraczało 130mg/ml, a poziom wysokoczułego CRP (hsCRP) przewyższał 2mg/ml.

Pierwszej grupie chorych podawano rosuwastatynę, zaś grupa kontrolna otrzymywała placebo. Ocenie podlegała częstość występowania zapalenia płuc na podstawie danych określających efekty niepożądane, które wystąpiły w czasie stosowania terapii. Średni czas obserwacji wyniósł blisko 2 lata.

Na podstawie analizy stwierdzono, że zapalenie płuc jako efekt niepożądany odnotowano u 214 chorych przyjmujących rosuwastatynę i 257 pacjentów w grupie z placebo. Stąd ryzyko zachorowania na zapalenie płuc było w grupie z rosuwastatyną mniejsze w porównaniu z grupą placebo (HR = 0.83).

Dodatkowa ocena wykazała, że przed wystąpieniem incydentu sercowo-naczyniowego różnica w występowaniu zapaleń płuc między grupami była jeszcze większa – wystąpiło ono u 203 pacjentów otrzymujących rosuwastatynę i u 250 chorych z grupy placebo (HR = 0.81). Obserwowane zjawisko nie zależało od wieku, płci, palenia papierosów, obecności zespołu metabolicznego, jak również stężenia lipidów w surowicy i poziomu białka CRP.

W jaki sposób statyny mogłyby zmniejszać częstość występowania zapaleń płuc? Otóż według autorów ten wpływ może wynikać z właściwości przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych tych leków, ich wpływu na apoptozę i funkcjonowanie śródbłonka naczyniowego.

Ciekawe, że w badaniach doświadczalnych zastosowanie statyn zmniejsza nasilenie wstrząsu septycznego poprzez obniżenie produkcji tlenku azotu. Co więcej, u pacjentów z infekcją statyny obniżają poziom silnie prozapalnych cytokin – interleukiny-6 (IL-6) oraz czynnika martwicy nowotworów (TNF).

Zdaniem naukowców w interpretacji wyników nie można też wykluczyć wpływu lepszej opieki medycznej związanej z przewlekłym przyjmowaniem leków. Ponadto, ponieważ zapalenie płuc jest częstym powikłaniem zawału mięśnia sercowego i udaru niedokrwiennego mózgu, korzystny wpływ statyn na zmniejszenie częstości tych infekcji może wynikać z naturalnej redukcji incydentów sercowo-naczyniowych związanej z przyjmowaniem tych leków.

Autorzy badania konkludują, że przewlekłe zastosowanie statyn może w pewnym stopniu przyczyniać się do zmniejszenia występowania zapalenia płuc.

Oprac. dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22431901
CMAJ. 2012 Mar 19.
The effect of rosuvastatin on incident pneumonia: results from the JUPITER trial. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH