
Zakład Zamówień Publicznych (ZZP) przy Ministrze Zdrowia poinformował, że dokonano unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na zakup "Trybów Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOPSOR)" wraz z systemem segregacji medycznej i kardiomonitorami dla potrzeb 232 szpitalnych oddziałów ratunkowych oraz ich personelu.
Jak czytamy w uzasadnieniu ZZP, w obszarze "Szkolenie z zakresu przeprowadzania segregacji medycznej OPZ - załącznik nr 1 do SIWZ" opisu przedmiotu zamówienia, Zamawiający nie wyjaśnił w sposób przejrzysty definicji "certyfikowanych" szkoleń oraz nie postawił wymogu, polegającego na potwierdzeniu uprawnień trenerów przez licencjodawcę systemu segregacji medycznej.
Według ZZP dokonana przez Zamawiającego czynność skutkowała złożeniem przez Wykonawców różnych ofert zakładających np. szkolenia dla personelu medycznego z zakresu przeprowadzania segregacji medycznej, w odmienny sposób - tj. przez pracowników Wykonawcy, przez pracowników licencjodawcy oprogramowania segregacji medycznej oraz przez pracowników zewnętrznego podmiotu. Zakład wyjaśnia, że nieporównywalność ofert uniemożliwia wybór najkorzystniejszej oraz udaremnia realizację zamówienia "w sposób gwarantujący należytą, jednolitą jakość świadczonych w szpitalnym oddziale ratunkowym usług w zakresie segregacji medycznej".
Kolejnym powodem unieważnienia przetargu jest dopuszczenie przez Zamawiającego - w zakresie "Terminal stanowiskowy" opisu przedmiotu zamówienia - możliwości dostarczenia bezprzewodowych terminali bez dokonania ich jednoznacznego i precyzyjnego opisu.
"W konsekwencji Zamawiającemu przedstawiono oferty zakładające dostarczenie jednego rodzaju urządzeń oraz dwóch różnych urządzeń (typ A i B), których właściwości są niemożliwe do porównania. Istnieją uzasadnione wątpliwości, co do jakości urządzeń typ B, których opisu Zamawiający nie doprecyzował w OPZ" - czytamy. Według ZZP ich dostarczenie może skutkować problemami z serwisem/wymianą, ale także implikować konieczność nauki obsługi dodatkowego urządzenia przez personel medyczny.
Z uzasadnienia wynika, że istnieją także niejasności związane z przeniesieniem praw autorskich do systemu segregacji medycznej oraz realnymi możliwościami przeprowadzenia szkoleń medycznych.
"Zamawiający otrzymał różne oferty zakładające wykorzystanie innych typów segregacji medycznej, ale nie otrzymał wiążących dowodów na wyrażenie zgody przez licencjodawcę systemów segregacji medycznej. Część ofert zakładała otrzymanie licencji wytworzonej przez twórców oprogramowania segregacji medycznej, co naraziłoby interes publiczny" - informuje ZZP.
O problemach z przetargiem na TOPSOR Rynek Zdrowia - jako pierwszy - pisał pod koniec października br. Wspominaliśmy także o innych trudnościach w reformowaniu SOR-ów, m.in. braku szczegółowych wytycznych co do jednolitego systemu triażowania czy integracji TOPSOR ze szpitalnymi systemami HIS.
Więcej: Przetarg na TOPSOR w powijakach. Kolejne zmiany w SOR-ach mogą być nie lada wyzwaniem


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 19:20 Małopolskie: 11 tys. pacjentów z objawami grypy w pierwszym tygodniu grudnia, a…
- 17:25 Eksperci: regularne wykonywanie morfologii może uratować życie
- 16:30 Słupsk: oddział transplantacji szpiku gotowy, wkrótce pierwsze przeszczepy
- 15:05 Trzebnica: porodówka zamyka się na 2 tygodnie, tak jest bezpieczniej
- 14:00 Poznań: szpital płaci 100 zł za godzinę dyżuru, ale chętnych…
- 12:50 Opolskie: NFZ zachęca i szkoli lekarzy we wdrażaniu e-recept
- 11:45 Lublin: nie wszyscy chcą programu in vitro, zbierają podpisy przeciw…
- 1 Sejm ekspresowo zdecydował o przesunięciu z budżetu 2 mld zł na NFZ
- 2 Szpitale "przechowalnią" seniorów w czasie świąt. Lekarz: to powszechne
- 3 Ministerstwo Zdrowia o wycofaniu rozporządzenia dotyczącego standardu rachunku kosztów
- 4 Wzrok Polaków mają ratować rogówki od czeskich zmarłych. Powinniśmy się cieszyć czy wstydzić?
- 5 Rada Programowa HCC 2020: poprawa zdrowia Polaków wymaga współpracy kilku ministerstw
- 6 Katowice: tu realizują unikalny program rehabilitacji pacjentów po urazach i nowotworach głowy i szyi
- 7 Eksperci: genetyka to przyszłość medycyny, ale za mało w nią inwestujemy
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych