Przeszczep nerek od żywych dawców: łańcuchowy, pierwszy taki w kraju Łańcuchowy przeszczep nerek od żywych dawców, to nowa szansa dla biorców, Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

Pierwszy w kraju przeszczep nerek od żywych dawców - tzw. łańcuchowy, w którym narządy będą pochodziły aż od trzech dawców, zostanie przeprowadzony we wtorek (23 czerwca). Zabieg wykonają u trzech par we wtorek specjaliści Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Tego rodzaju transplantacja wymaga wykonania sześciu operacji - trzech pobrania nerek i trzech ich przeszczepienia. Wszystkie zostaną przeprowadzone kolejno, jednego dnia w Warszawie.

To kolejne w ostatnich miesiącach tak spektakularne przedsięwzięcie warszawskich transplantologów.

Wcześniej przeszczepili krzyżowo
W lutym 2015 r. ten sam zespół specjalistów w składzie prof. Andrzej Chmura, prof. Artur Kwiatkowski oraz dr Rafał Kieszek, przeprowadził pierwszy w naszym kraju przeszczep krzyżowy. Koordynatorem transplantacyjnym całego przedsięwzięcia była mgr Aleksandra Tomaszek, która zorganizowała również planowaną na wtorek tzw. wymianę łańcuchową. Operować będzie ten sam zespół chirurgów.

W lutym zabieg przeprowadzono u dwóch par, w których mężczyźni chcieli oddać nerkę swym partnerkom, ale nie mogli tego zrobić z powodu niezgodnej grypy krwi lub tzw. niezgodności immunologicznej. Nie można było bezpośrednio wykonać między nimi przeszczepu, ale między tymi parami możliwa była wymiana nerek.

Prof. Chmura wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzem PAP, że przeszczepy nazywa się wymianą łańcuchową, gdy uczestniczą w nich, co najmniej trzy pary. Tak właśnie jest w przypadku transplantacji zaplanowanej na wtorek.

Dar dla obcej osoby, ale i dla bliskiej
W tej transplantacji wezmą udział potencjalni biorcy, którzy mają wśród swoich bliskich osoby, które chcą i mogą być dawcą nerki, ale z powodu niezgodności grup krwi lub przeciwciała anty HLA u biorcy nie mogą być dawcą dla swojego bliskiego.

- Jednym z dawców jest pan Krystian, który z powodu niezgodności immunologicznej nie może oddać nerki swojej mamie, Danucie, ale może przekazać ją panu Jackowi, bo z nim ma zgodną grupę krwi. Pan Jacek z kolei nie może otrzymać nerki od swojej siostry Jolanty, ponieważ mają niezgodne grupy krwi. Pani Jola natomiast może podarować nerkę pani Elżbiecie, z którą ma zgodną grupę - wyjaśnia Aleksandra Tomaszek.

Dodaje, że dawcą dla pani Elżbiety nie może być jej mąż pan Anzelm również z powodu niezgodności immunologicznej, dlatego oddaje nerkę pani Danucie, z którą ma zgodną grupę krwi (przypomnijmy: nerka jej syna Krystiana zostanie przekazana panu Jackowi).

- Każdy z dawców przekaże swój dar obcej osobie, aby poprawić komfort i jakość życia swoim bliskim uwalniając ich od uciążliwych zabiegów dializoterapii - podkreśla prof. Kwiatkowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH