Przeszczep głowy już w 2017 r.? Wkrótce ideę ocenią lekarze z całego świata Na zdj. szkolenie z technik operacyjnych z wykorzystaniem kadawera głowy, Fot. IFiPS

Ciszej nad tą głową, to szkodzi transplantologii - tak lekarze komentują wypowiedzi neurochirurga prof. Sergio Canavero z Turynu, który zapowiada, że za 2 lata będzie w stanie wykonać przeszczep głowy u człowieka. Tymczasem profesor udziela wywiadów mediom z całego świata i wygłasza wykłady na ten temat. Jednego z nich wkrótce wysłuchają w USA neurochirurdzy i ortopedzi z wielu krajów.

Artykuł zapowiadający przedsięwzięcie prof. Canavero z Turynu opublikowało w lutym czasopismo ''New Scientist''. W czerwcu wykładem na ten temat włoski neurochirurg otworzy konferencję organizowaną przez American Academy of Neurological and Orthopaedic Surgeons (AANOS) w Annapolis w stanie Maryland. Tytuł wykładu to ''Transplantacja głowy: Przyszłość jest teraz''.

Na łamach ''New Scientist'' Nick Rebel, dyrektor amerykańskiego oddziału Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgicznego zastrzega, że jego organizacja (wraz z AANOS), udostępnia jedynie Canavero forum, ale nie podpisuje się pod jego ideą. Zwraca za to uwagę, że na konferencji obecni będą lekarze z całego świata i wówczas okaże się, jak przyjmą głoszone przez Włocha tezy.

Tymczasem tematem przeszczepu ''bawią się'' media na całym świecie. Czasem jest poważnie, częściej śmiesznie lub strasznie. Przywołuje się postaci dr. Frankensteina i stworzonej przez niego istoty. Dziennikarze dywagują, czy już wkrótce będzie można sobie ot tak przeszczepić nowe ciało i czy obca ręka zrobi to, co myśli własna głowa.

Zespolić przerwany rdzeń

Dr Jarosław Wilk, anestezjolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu, który od ponad dwóch dekad koordynuje donacją narządów, przypomina sobie, że 2 lata temu również czytał o tym, że prof. Canavero będzie za 2 lata gotowy przeszczepić głowę człowiekowi.

- Padają kolejne daty, ale brakuje faktów. W świecie medycyny od czasu do czasu pojawiają się takie rewelacje. Są chętnie podchwytywane przez media, które żyją z sensacyjnych doniesień. To straszy ludzi i nie sprzyja poparciu dla transplantologii - zwraca uwagę z rozmowie z Rynkiem Zdrowia dr Wilk.

W jednym z wywiadów prof. Canavero przekonuje jednak, że wystarczy mieć kontakt z młodymi pacjentami ze zdrową głową a ''zepsutym'' ciałem, by zrozumieć zasadność podejmowania prób takiego przeszczepu. Dr Jarosław Wilk wskazuje, że jeśli Włoch deklaruje, że za 2 lata będzie potrafił połączyć rdzeń kręgowy z odciętej głowy z rdzeniem z innego ciała - powinien skupić się na tej rewolucyjnej metodzie.

- Po co przeszczepiać całą głowę? Jeśli połączenie przerwanego rdzenia kręgowego jest możliwe, już dziś na takie leczenie czekają tysiące pacjentów po skokach do wody, wypadkach komunikacyjnych i innych urazach - mówi koordynator donacji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH