Przeprowadzili przesiewowe badania słuchu u dzieci w Afryce Zachodniej

Przedstawiciele Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach przeprowadzili pilotażowe przesiewowe badania słuchu u dzieci w wybranych szkołach w Afryce Zachodniej. Otrzymane wyniki ujawniły wyższy odsetek dzieci z zaburzeniami słuchu niż w innych krajach świata. Dzieci mają zostać objęte opieką otolaryngologiczną przez miejscowych lekarzy.

Pracownicy Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach zostali zaproszeni przez przedstawicieli rządu Wybrzeża Kości Słoniowej, którzy przy okazji odbywającego się w 2013 r. w Warszawie Szczytu Klimatycznego COP-19 odwiedzili Kajetany.

Pilotażowe przesiewowe badania słuchu u dzieci szkolnych są kontynuacją działań podjętych podczas prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Uzgodniono wówczas, że Instytut koordynował będzie jeden z priorytetów Ministerstwa Zdrowia. Został on przyjęty przez ministrów zdrowia krajów członkowskich w Konkluzji Rady UE i dotyczył wczesnego wykrywania i leczenia zaburzeń komunikacyjnych u dzieci, w tym z wykorzystaniem innowacyjnych technologii i narzędzi e-zdrowia.

Uczestniczący w delegacji polscy lekarze poproszeniu zostali również o konsultacje w szpitalu kilku bardzo trudnych przypadków otolaryngologicznych.

Wyniki pilotażowego programu oraz osiągnięcia Światowego Centrum Słuchu IFPS i stosowane w nim podczas operacji poprawiających słuch procedury chirurgiczne, zaprezentowane zostały na specjalnie zorganizowanej polsko-senegalskiej konferencji otorynolaryngologicznej, w której udział wzięło ponad 60 specjalistów z Dakaru i innych miast.

Reprezentacja Centrum wzięła również udział w konferencji medycznej zorganizowanej przez Towarzystwo Otorynolaryngologiczne Wybrzeża Kości Słoniowej (SIORL), Uniwersytet Cocody oraz Szpital Uniwersytecki Yopougon w Abidżanie.

Więcej: www. whc.ifps.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH