9 grudnia może być przełomowym dniem dla pacjentów cierpiących na zwyrodnienia stawu skokowego. W warszawskim Centrum Medycy Sportowej przeprowadzono operację z zastosowaniem przełomowej technologii, dzięki której chorzy mogą uniknąć zabiegu założenia endoprotezy i w pełni powrócić do aktywnego trybu życia. Technologia zaangażowana w wytworzenie innowacyjnego implantu stworzyła nowe możliwości leczenia pacjentów cierpiących z powodu urazów kolan.

Przełomowa technologia System iBalance AKR (Axial Knee Realignment) pozwala na uniknięcie zabiegu wymiany stawu na endoprotezę. Jest to technika pozwalająca na nieosiągalną do tej pory w tego typu operacjach dokładność i bezpieczeństwo dla pacjenta. Choremu zostaje założona innowacyjna płyta, która integruje się z tkanką kostną pacjenta i nie wymaga usunięcia po wygojeniu. Pacjent może powrócić do uprawiania sportów, w pełni aktywnego trybu życia.

System narzędzi AKR jest zaprojektowany tak, aby zredukować ryzyko jakiegokolwiek złamania. Umożliwia planowanie przedoperacyjne i precyzyjne umieszczenie implantu co zapewnia optymalną stabilność stawu. Nowoczesny implant wykonany z materiału zbliżonego do kości eliminuje konieczność wprowadzania dodatkowych elementów jak metalowe płytki czy śruby, stosowane dotychczas w standardowych tego typu zabiegach operacyjnych.
Tego typu zabiegi wykonuje się na świecie w Norwegii, Kanadzie i Australii.

Również Warszawskie Centrum Medycyny Sportowej dołączyło do światowej czołówki placówek, korzystających z nowoczesnych metod leczenia zwyrodnienia stawu kolanowego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, która jest skuteczna i bezpieczna dla pacjenta, tego typu dolegliwości będą traktowane jako problem doraźny (któremu można efektywnie zapobiec) a nie przewlekły i uciążliwy.

Zgodnie ze statystykami zmiany zwyrodnienia stawu kolanowego dotyczą w Europie około 5,39 proc. populacji a w niektórych przypadkach dochodzą nawet do 29,8 proc. Tego typu dolegliwości występują najczęściej u pacjentów w wieku 40 - 70 lat i polegają na destrukcyjnych zmianach chrząstki stawowej. Chorzy najczęściej skarżą się na poranną sztywność stawu ale także nasilający się ból przy schodzeniu po schodach, w czasie noszenia ciężkich przedmiotów.

W początkowym okresie choroby zwyrodnieniowej kolan leczenie można rozpocząć od miejscowego stosowania leków przeciwbólowych. Chorzy z zaawansowaną chorobą, u których dolegliwości bólowe nie ustępują po lekach i którzy mają coraz większe trudności w wykonywaniu codziennych czynności, są kierowani przez lekarza pierwszego kontaktu do ortopedy w celu rozważenia wskazań i możliwości leczenia operacyjnego.

Dotychczas tak radykalna interwencja wiązała się z założeniem endoprotezy. Ta rozległa, długotrwała i obciążająca dla zdrowia operacja łagodzi ból i poprawia poruszanie się, jednak nie daje możliwości pełnego odzyskania utraconej sprawności. Niestety w nadchodzących latach częstość choroby zwyrodnieniowej wzrośnie z uwagi na starzejącą się populację i coraz częściej występującą otyłość.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH