Przedstawiciele resortów zdrowia i finansów o podwyżkach dla ratowników 25 kwietnia spotkanie Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych z przedstawicielami ministerstw zdrowia i finansów. Fot. Archiwum

Roman Badach-Rogowski, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego (KZZPRM), potwierdza zaplanowane na 25 kwietnia spotkanie Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych z przedstawicielami ministerstw zdrowia i finansów.

Rozmowy zaczną się o godz. 14.30 w siedzibie resortu zdrowia przy ul. Miodowej i mają dotyczyć podwyżek. Propozycja spotkania jest reakcją na list wysłany do premier Beaty Szydło 15 marca, w którym ratownicy postawili konkretne oczekiwania i zażądali ich spełnienie w całości.

Odpowiedź w ostatni dzień ultimatum
Ratownicy dali rządzącym 30 dni na reakcję pod groźbą ogólnopolskiego protestu i doczekali się odpowiedzi - nadeszła ostatniego dnia ultimatum. W liście domagano się podwyżek, likwidacji prywatnego ratownictwa i przyspieszenia prac nad tzw. dużą nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM).

- Plan minimum to natychmiastowa podwyżka w wysokości 800 zł, by zrównać nasze dochody z pensjami pielęgniarek. Potem chcielibyśmy, by nasze wynagrodzenia rosły równolegle ze wzrostem pensji białego personelu, a te we wrześniu mają wzrosnąć do 1200 zł, a za rok - do 1600 - mówi Rynkowi Zdrowia przewodniczący Roman Badach-Rogowski.

Przypomnijmy: pierwszy efekt listu otwartego już był. 16 marca z ratownikami spotkał się wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

- W tym momencie będziemy podnosili tylko kwestie finansowe, ponieważ dwa punkty już załatwiliśmy. W ustawie o sieci szpitali znalazł się zapis, że od 1 lipca 2018 r. nie będzie podmiotów prywatnych w ratownictwie. Co do tzw. dużej nowelizacji ustawy o ratownictwie - konkrety mają być na dniach - przypomina przewodniczący KZZPRM.

Ratownicy liczą na obecność premier
- Spotkanie na pewno dojdzie do skutku, chyba że wybuchnie wojna lub pojawią się inne przyczyny losowe - żartuje szef komitetu i dodaje: - Termin jest sztywny, jeszcze dzisiaj potwierdzałem listę osób z naszej strony.

- Podczas rozmów na pewno będzie dyrektor Mateusz Komza jako szef departamentu (dyrektor Departamentu Spraw Obronnych Zarządzania Kryzysowego, Ratownictwa Medycznego i Ochrony Informacji Niejawnych w Ministerstwie Zdrowia - red.) oraz wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Kto będzie z resortu finansów, nie wiem, ale podejrzewam, że pojawi się ktoś co najmniej w randze wiceministra - mówi Roman Badach-Rogowski.

Dodaje, że byłoby dobrze, gdyby w rozmowach uczestniczyła premier Beata Szydło. - O spotkanie z panią Szydło zabiegamy praktycznie od roku - przypomina.

Ze strony komitetu protestacyjnego w negocjacjach ma uczestniczyć 10 organizacji - po jednym przedstawicielu każdej z nich i dodatkowo dwie osoby z "Solidarności".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH