Prywatni kontra publiczni, czyli spór o transport sanitarny chorych

W sobotę (26 czerwca) prywatne firmy zrzeszone w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Pracodawców Transportu Sanitarnego i Ratownictwa Medycznego wyjadą swoimi karetkami na ulice Tarnowa, by zaprotestować przeciwko

Chodzi o wykonywanie przez „państwowych” usług transportu sanitarnego.

– Władze powiatu tarnowskiego zmieniły statut pogotowia i teraz może ono wykonywać transporty sanitarne. Nie jest to jednak tylko problem Tarnowa, do takiej sytuacji dochodzi w wielu miejscach Polski. Państwowe pogotowie otrzymuje nowe karetki za unijne pieniądze, a stare, zamiast sprzedać wykorzystuje wówczas do przewozów sanitarnych – uważa Piotr Baranowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracodawców Transportu Sanitarnego i Ratownictwa Medycznego w Tarnowie. – Wykorzystuje też do tej działalności ludzi czy struktury, za które w ramach wykonywania świadczeń ratujących życie i zdrowie płaci NFZ. To nieuczciwa konkurencja...

Prywatni żalą się, że nie mogą konkurować ze strukturą w pełni dotowaną. Przypominają, że zainwestowali pieniądze, a teraz ich firmy padają i ludzie tracą pracę. Sobotnią demonstracją w Tarnowie przedsiębiorcy chcą przekonać władze powiatu do usunięcia ze statutu pogotowia zapisu o możliwości wykonywania transportu sanitarnego.

– Prywatny transport sanitarny jest wyłączony z systemu i nawet w sytuacjach, kiedy państwowe pogotowie nie radzi sobie z jakaś nadzwyczajna sytuacją to potencjał „prywatnych” nie jest wykorzystywany – mówi prezes Baranowski. – W Polsce, w razie zagrożenia, nie zauważa się 370 karetek. Nie ma systemu, który zmuszałby nas do wyjazdu.

Korekta statutu?

Władze powiatu tarnowskiego raczej nie zmienią statutu pogotowia, nawet pod naciskiem protestów. Nie widzą też zagrożenia nieuczciwą konkurencją.

– Prowadzenie działalności gospodarczej nie pozostaje w sprzeczności z wykonywaniem umowy o ratownictwie medycznym –  informuje nas Sebastian Fołta, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Tarnowie. – Działalność wykonywana jest odrębnymi środkami transportu niż te, które pozostają w gotowości do udzielania pomocy pacjentów w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Tym samym prowadzenie dodatkowej działalności nie ogranicza dostępności i poziomu świadczeń zdrowotnych udzielanych osobom uprawnionym wynikających z podstawowych zadań pogotowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH