Test wykonywany z próbki krwi pozwoli z dużą dokładnością wykryć nowotwór płuc w bardzo wczesnym stadium

Możliwość opracowania nieinwazyjnej metody odróżniania złośliwego nowotworu płuc od niegroźnego uszkodzenia miałaby bardzo szerokie możliwości zastosowania nie tylko dla świata medycznego, ale również dla indywidualnych pacjentów, którzy wiedzą, jak trudne i długie jest czekanie na wyniki biopsji.

Dotychczas stosowane metody diagnostyki raka płuc charakteryzuje wysokie prawdopodobieństwo otrzymania wyników fałszywie pozytywnych, nowy test pozwala uniknąć tego problemu, dzięki czemu, zdaniem autorów, może stać się narzędziem stosowanym na szeroką skalę.

Rak płuc jest bardzo zróżnicowanym nowotworem i rozpoznanie tej choroby bywa bardzo trudne. Naukowcy mieli nadzieję na opracowanie skutecznej i jednorodnej metody diagnostyki raka płuc dzięki badaniu ekspresji genów w białych krwinkach pacjentów. Testując tę metodę autorzy pracy odkryli, że na podstawie analizy genów obecnych w białych krwinkach pacjenta, można stwierdzić obecność lub brak guza.

W celu sprawdzenia skuteczności opracowanego testu naukowcy przebadali 44 pacjentów chorych na raka płuc we wczesnym stadium choroby, oraz 52 zdrowe osoby w tym samym wieku, tej samej płci i rasy. Geny uczestników analizowano za pomocą różnych testów, 15 z nich okazało się wysoce odpowiednich, ze skutecznością sięgającą 87 procent.

„Nasze odkrycie sugeruje, że nowotwory płuc oddziałują z krążącymi w krwiobiegu leukocytami i zmieniają aktywność ich genów. Odkrycie to może być wykorzystane do opracowania nieinwazyjnego testu diagnostycznego dla pacjentów podejrzanych o chorobę nowotworową płuc” – podsumowuje autor badań doktor Vachani i podkreśla, że kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie badań klinicznych z udziałem większej liczby pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH