Helioterapia, czyli leczenie słońcem, to dobrze znana metoda postępowania w łuszczycy. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób promienie słoneczne, a wśród nich głównie promieniowanie UV, przyczyniają się do klinicznej poprawy chorych.

Łuszczyca to przewlekła choroba autoimmunologiczna, zależna m.in. od interakcji miedzy komórkami dendrytycznymi, keratynocytami, a limfocytami T. Zaobserwowano, że w chorobowo zmienionej skórze dochodzi do gromadzenia się zapalnych komórek dendrytycznych, które nasilają miejscowe zapalenie głównie poprzez produkcję silnej cytokiny zwanej IFN-gamma. Są to komórki dendrytyczne przede wszystkim pochodzenia plazmocytoidalnego i mieloidalnego (pDC i mDCs).  

Celem naukowców z Oslo University Hospital, Norwegia, była ocena wpływu światła słonecznego na komórki dendrytyczne obecne w chorobowo zmienionej skórze pacjentów z łuszczycą. 10 chorych z umiarkowaną i ciężką postacią łuszczycy poddano działaniu słońca na wyspach Gran Canaria. Z obszaru skóry chorobowo zmienionej pobrano biopsje tuż przed ekspozycją na słońce, a następnie w 2. i 16. dniu nasłonecznienia.

Wyniki badania wykazały, że 16-dniowe działanie słońca znacznie poprawiło wskaźnik PASI (Psoriasis Area and Severity Index) służący do klinicznej oceny ciężkości łuszczycy. Wskaźnik ten odzwierciedla nasilenie zmian łuszczycowych obejmujących zaczerwienienie, grubość zmian oraz stopień złuszczania się naskórka na obszarze kończyn górnych, dolnych, głowy i tułowia.

 Zaobserwowano, że poprawie klinicznej towarzyszyły zmiany w chorobowo zmienionej skórze - jednocześnie doszło do spadku liczby zapalnych komórek dendrytycznych pDC, mDC, jak i samego IFN-gamma. Na podstawie obniżenia się poziomu markera DC-LAMP odnotowano również zmniejszoną tendencję mDCs do podziałów. Co ciekawe, wraz ze zmianą liczby komórek dendrytycznych doszło do spadku ilości makrofagów skórnych. Powyżej opisane zmiany w skórze zaobserwowano już w początkowej fazie leczenia słońcem.
 
Zdaniem autorów kliniczna poprawa przebiegu łuszczycy, jaka nastąpiła po ekspozycji na światło słoneczne, była wynikiem obniżenia liczby i aktywności komórek dendrytycznych i makrofagów w zmienionej chorobowo skórze.

Fakt ten wskazuje na to, że korzyści kliniczne wynikające z narażenia na słońce mogą być częściowo wytłumaczone jego wpływem właśnie na skórne komórki dendrytyczne. Wiadomo bowiem, że ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe indukuje immunosupresję, co korzystnie wpływa na przebieg łuszczycy, jak i innych przewlekłych zapalnych chorób skóry.

Światło słoneczne indukuje rozwój lokalnego immunosupresyjnego środowiska poprzez oddziaływanie promieni ultrafioletowych, które przerywają błędne koło przewlekłego zapalenia i odtwarzają prawidłową homeostazę.

Zdaniem autorów immunosupresja wywołana promieniowaniem UV odbywa się m.in. drogą działania na skórne komórki prezentujące antygen, w tym komórki dendrytyczne, i ich mediatory.

Oprac. dr n med. Maciej Chałubiński

 2011 Oct;165(4):792-801. doi: 10.1111/j.1365-2133.2011.10430.x.
Sun exposure rapidly reduces plasmacytoid dendritic cells and inflammatory dermal dendritic cells in psoriatic skin
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21623747 
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH