W Oddziale Zamkniętym Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu kontrola wewnętrzna wykazała nieprawidłowości w pracy personelu medycznego. Czy wpłynęło to na dwa samobójstwa pacjentów ośrodka? To rozstrzygnie prokuratura, która wszczęła postępowanie wyjaśniające.

Jedna z pacjentek pomimo, że nie powinna opuszczać oddziału uciekła ze szpitala. Utopiła się w Kanale Grunwaldzkim. Nie była to pierwsza próba samobójcza kobiety, która od pięciu lat cierpiała na depresję. Druga z pacjentek kilka dni później również odebrała sobie życie. Tym razem wieszając się na pasku w szpitalnej sali.

Dyrekcja i lekarze tłumaczą, że część oddziału jest otwarta, a część zamknięta.

- To jest tzw. oddział afektywny, który musi być otwarty, bo w przeciwnym wypadku mogłoby się to odbić na leczeniu tych pacjentów. Kobieta podała się za członka rodziny jednego z pacjentów. Osoby, które chcą popełnić samobójstwo są bardzo przebiegłe - broni się Henryk Kromołowski, dyrektor lublinieckiego szpitala.

Dyrektor dodaje, że to szpital psychiatryczny i takie wypadki się zdarzają. Niemniej zapewnia. - Podniesiemy bezpieczeństwo naszego szpitala. Wkrótce zatrudnimy osobę do kontroli wewnętrznej. Sam także bez uprzedzenia będę kontrolował szpital

Doktor Joanna Meder, kierownik Instytutu Psychiatrii i Neurologii przy Klinice Rehabilitacji Psychiatrycznej w Warszawie uważa, że każdy przypadek powinien być traktowany indywidualnie.

- Część chorych powinna przebywać na oddziałach afektywnych, otwartych. Może ona opuszczać oddział, a nawet spacerować, ale nie powinna opuszczać terenu szpitala - twierdzi Joanna Meder. - Dwa samobójstwa w jednym szpitalu psychiatrycznym w tak krótkim czasie zdarzają się bardzo rzadko. Myślę, że to zbieg okoliczności, ale sprawa powinna być dokładnie zbadana.

Śląski Urząd Marszałkowski zapowiedział kontrolę w szpitalu. Dochodzenie w tej sprawie samobójstw prowadzi lubliniecka prokuratura. Prokuratorzy ocenią, czy personel dopuścił się uchybień.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH