"Projekt test" zachęci Polaków do wykonywania testów na HIV

Kampania społeczna "Projekt Test", która dotychczas zachęcała do wykonywania testów na HIV jedynie w Warszawie, ruszy w całej Polsce. Ogólnopolski Dzień Testowania odbędzie się 28 maja - zapowiedział w poniedziałek (7 marca) Społeczny Komitet ds. AIDS.

Agata Kwiatkowska ze Społecznego Komitetu ds. AIDS (SKA), oceniła, że testy w jednym z dwóch prowadzonych przez Komitet na terenie Warszawy punktów konsultacyjno-diagnostycznych wykonywało średnio ok. 30 osób dziennie. Podczas kampanii, która ruszyła z początkiem grudnia, liczba ta zwiększyła się do 60-70 osób w ciągu dnia.

Do niedawna SKA prowadził jeden punkt w stolicy. Cieszył się on takim zainteresowaniem, że w styczniu tego roku uruchomiono kolejny.

– W jakimś stopniu udało nam się zmienić świadomość społeczną. Te punkty bardzo szybko się rozwijają, przychodzi do nich coraz więcej ludzi. Młodzi ludzie zaczęli mówić i pytać o HIV, pisać do nas. To jest chyba największa wartość tej kampanii – dodała Kwiatkowska.

Zaznaczyła jednak, że w innych rejonach Polski wykonanie testu nie jest tak łatwe jak w Warszawie. – W całym kraju mamy tylko dwadzieścia kilka punktów testowania. Nie ma ich nawet we wszystkich dużych miastach, np. w Katowicach – powiedziała.

SKA chce zmienić tę sytuację. Służyć ma temu m.in. rozszerzenie kampanii „Projekt Test” na cały kraj. Na 28 maja Komitet zaplanował Ogólnopolski Dzień Testowania, podobny do Warszawskich Dni Testowania, które organizowane są od 2008 r.

– Mamy nadzieję, że wszystkie Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne w Polsce wezmą w nim udział. Może też na ten dzień uda się uruchomić punkty testowania w miastach, w których ich brakuje – zaznaczyła Kwiatkowska.

W tym roku mija 30 lat od zdiagnozowania pierwszego na świecie przypadku zakażenia HIV. Według szacunkowych danych, od tego czasu wirusem zaraziło się prawie 60 mln ludzi, a 25 mln zmarło z powodu HIV/AIDS. W Polsce pierwszy przypadek zakażenia HIV wykryto w 1985 r., do tej pory odnotowano ponad 13 tys. zakażeń, jednak szacuje się, że osób z HIV jest w kraju ponad dwukrotnie więcej – nawet 30-35 tys.

Kampania „Projekt Test” ma promować znajomość własnego statusu serologicznego. W Polsce jest to szczególnie ważne, bo wciąż ok. 30 proc. osób dowiaduje się o swym zakażeniu bardzo późno, już na etapie zakażenia objawowego.

Funkcjonujący w Polsce model testowania – bezpłatny i anonimowy, połączony z rozmową z doradcą zarówno przed, jak i po wykonaniu testu, jest wysoko oceniany na świecie. Wyrazem tego jest m.in. fakt, że obecnie jest on wprowadzany m.in. na Ukrainie i w Tadżykistanie, a w przyszłym roku Polska będzie przewodniczyć Radzie Programowej UNAIDS – programu ONZ, którego celem jest walka z epidemią HIV/AIDS na świecie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH