Szacuje się, że u co piątego chorującego na ciężką alergiczną postać astmy, pomimo stosowania rekomendowanych w leczeniu tej postaci choroby leków, nie uzyskuje się zadowalającej kontroli objawów - przypomina Gazeta Współczesna.

Tacy chorzy codziennie doświadczają objawów astmy, pojawiają się u nich częste, nieprzewidywalne zaostrzenia choroby oraz objawy nocne. Mają znacznie obniżoną aktywność fizyczną, a także życiową, co łączy się z niezdolnością do pracy.

Gazeta Współczesna przypomina, że z programu lekowego dla chorych na astmę ciężką skorzystać mogą pacjenci powyżej 12. roku życia z ciężką, niekontrolowaną alergiczną astmą oskrzelową, z alergią na alergeny całoroczne potwierdzoną punktowymi testami skórnymi lub testami swoistego IgE.

Program obejmuje pacjentów o wadze 20-150 kg, niepalących tytoniu, u których wykluczono mechanizmy (choroby współistniejące) powodujące ciężki przebieg astmy inne niż reakcja organizmu na całoroczne alergeny wziewne.

Chorzy muszą też spełniać co najmniej trzy z poniższych kryteriów:
• występowanie objawów niekontrolowanej astmy
• trzy lub więcej epizody zaostrzeń w roku wymagające stosowania systemowych gliko-kortykosteroidów lub zwiększania ich dawki u osób, które stosują je przewlekle;
• hospitalizacja w ciągu ostatnich 12 miesięcy z powodu zaostrzenia astmy
• incydent ataku astmy zagrażający życiu w przeszłości
• utrzymująca się obturacja dróg oddechowych
• pogorszenie jakości życia z powodu astmy.

Mieszkańcy województwa podlaskiego, chorujący na ciężką alergiczną postać astmy mogą skorzystać z dedykowanego im programu lekowego w dwóch placówkach w Białymstoku: Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym (Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Alergologii Dziecięcej) oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (Klinika Alergologii i Chorób Wewnętrznych).

Więcej: www.wspolczesna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH