Dwa tysiące kobiet w ciąży zostało bezpłatnie przebadanych w ramach zakończonego przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku projektu badań prenatalnych za pieniądze z tzw. funduszy norweskich.

Głównym celem projektu zrealizowanego przez Klinikę Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej była poprawa dostępności pacjentek do profilaktycznych badań prenatalnych w regionie oraz większa wykrywalność wad genetycznych płodu.

Chodziło także o podniesienie wiedzy lekarzy na temat tych badań. W ramach projektu przeszkolono ok. 200 lekarzy ginekologów. Klinika kupiła też wysokiej klasy aparat USG i sprzęt laboratoryjny do badań.

W ramach projektu lekarze wykonywali pacjentkom nieinwazyjne przesiewowe badania w pierwszym trymestrze ciąży - pomiędzy 11. a 13. tygodniem, m.in. tzw. przezierność karku płodu, by wykluczyć wystąpienie zespołu Downa.

Na podstawie skorelowanych wyników obu tych badań szacowano ryzyko wystąpienia wad genetycznych u dziecka. Wyniki te wskazywały lub nie na konieczność dalszych badań  - już inwazyjnych - płodu. W około 1 proc. przypadków wykryto różne nieprawidłowości genetyczne.

W badaniach mogły uczestniczyć wszystkie chętne kobiety bez wskazań wiekowych (zgodnie z programem badań prenatalnych refundowanych przez NFZ jednym z kryteriów jest wiek 35 lat). Na realizacje projektu wydano ok. 3 mln zł.

Z danych podlaskiego NFZ wynika, że w ciągu kilku ostatnich lat znacznie wzrosło zainteresowanie wykonywaniem badań prenatalnych. Jest też coraz więcej środków na ten cel. Jak twierdzi rzecznik NFZ w Białymstoku Adam Dębski, w 2005 roku z badań skorzystało 256 pacjentek, podczas gdy w 2008 roku już 767. W 2008 r. NFZ przeznaczył na te badania ponad 682 tys. zł, podczas gdy w 2005 było to 371 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH