Program "Słuch noworodka": przebadano ponad 4 mln dzieci

Ponad 4 mln noworodków przez dziesięć lat przebadano w ramach programu powszechnych przesiewowych badań słuchu - poinformowali twórcy programu. W ramach badań wykryto wady słuchu u 12 tys. dzieci.

Program obejmuje ponad 98 proc. noworodków.

- Dzieci badamy w każdym mieście, w którym się rodzą. Każdy noworodek odbywa takie badania, a każdy lekarz ma obowiązek jego przeprowadzenia. Dzięki temu najczęstsza wada rozwojowa u dziecka jest wykrywana już w drugim dniu życia. Jesteśmy dumni, że udało nam się przebadać tak dużą liczbę dzieci - powiedział prof. Witold Szyfter, kierownik Katedry i Kliniki Otolaryngologii UM w Poznaniu, koordynator projektu.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakupiła niezbędny do przeprowadzenia badań sprzęt. W przeciągu dziesięciu lat WOŚP wymienił część sprzętu oraz zapewnił opiekę serwisową. Do tej pory koszt wykonania badań wraz z zakupem niezbędnego sprzętu wyniósł 26 mln złotych.

- Podczas wykonywania badań udało się wykryć 12 tys. noworodków z problemami ze słuchem, a ponad 1200 dzieci z poważną wadą słuchu. Jeśli szybko uda się nam wykryć wadę słuchu, to możemy zareagować i szybko rozpocząć leczenie. To nam się udało - zaznaczył Jerzy Owsiak, prezes WOŚP.

Badanie trwa ok. 30 sekund i jest nieinwazyjne.

- Polega na podaniu do ucha dziecka sygnałów dźwiękowych, które prowokują odpowiedź komórek słuchowych. Ten proces jest rejestrowany. Jeśli ucho nie wysyła sygnału zwrotnego, mamy sygnał, że mamy problem - tłumaczył prof. Szyfter.

Program powszechnych przesiewowych badań słuchu został stworzony 10 la temu. Do początku listopada przebadanych zostało 4 mln 64 tys. noworodków. Badania są przeprowadzane w 415 oddziałach noworodkowych w całej Polsce.

W czwartek (28 listopada) w Poznaniu wyróżnienia otrzymały trzy oddziały szpitalne szczególnie zaangażowane w realizację badań: Oddział Wcześniaków i Noworodków Szpitala Miejskiego w Żorach, Pododdział Noworodkowy w Szpitalu Powiatowym w Rawiczu i Pododdział Oddziału Noworodkowego Szpitala Specjalistycznego im. J.K. Łukowicza w Chojnicach.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH